חגיגה ב-NVIDIA: מחשב-על מוביל חדש שמבוסס על ליבות ה-GP100

הליבה העוצמתית ביותר של החברה מסנטה קלרה תשמש כבסיס ליצירת המערכת העוצמתית ביותר בעולם עבור בינה מלאכותית

ליבת ה-GP100 שאותה הציגה לנו ביוני 2016 היא הישג טכנולוגי מרשים במיוחד, שמאפשר לנו לקבל לא רק של קרוב ל-10TFLOPS (עשר טריליון חישובים בשנייה אחת) במצב סטנדרטי עם דיוק של 32 ביט, אלא גם של כמעט 5TFLOPS במצב דיוק כפול של 64 ביט, שחשוב מאוד ליישומים ספציפיים בעולם המחשוב עתיר העוצמה – או במילים אחרות עבור מחשבים גדולים ועוצמתיים שזקוקים לבצע חישובים מסובכים במיוחד בזמן אמת, שמכונים לרוב גם פשוט 'מחשבי-על'.

היכולות הייחודיות האלו הביאו לכך שליבה זו הושקה במקור רק כחלק ממשפחת ה-Tesla P100 שכלל אינה מיועדת לביצוע תצוגה גראפית אלא להאצת חישובים במערכי עיבוד דחוסים וגדולים, ואמנם לאחרונה קיבלנו סוף סוף גם מוצר גראפי ראשון שמבוסס על ה-GP100 – אך גם זה היה מוצר ממשפחת ה-Quadro שמיועד למקצוענים שיודעים מה בדיוק הם צריכים ומוכנים לשלם על כך בהתאם.

לליבות ה-GP100 ישנה עוד יכולת מרשימה אחת, והיא לספק ביצועים של קרוב ל-20TFLOPS שלמים (כלומר 20,000,000,000,000 חישובים בכל שנייה ושנייה) בחצי דיוק של 16 ביט, שבו נעשה שימוש הולך וגובר כיום במסגרת טכניקות למידת מכונה ולמידה חישובית שמאפשרת יצירת מחשבים 'לומדים' בעלי יכולת לנתח כמות עצומה של נתונים חדשים ולהבין את הקשרים שביניהם תוך כדי התערבות מינימלית מצד המפעילים האנושיים – וכעת נראה שדווקא היכולת הזו תסייע ל- וליחידות ה-Tesla P100 האימתניות שלה לפרוץ לרשימת עשרת המחשבים העוצמתיים ביותר בעולם כולו, בנקודה גבוהה יותר מכל מערכת אחרת שמבוססת על ארכיטקטורת ה- העדכנית.

TSUBAME 3.0 – מחשב העל הלוהט החדש שיצעיד את תחום ה-Deep Learning קדימה

ההישג היוקרתי הזה עתיד להגיע תודות ל-TSUBAME 3.0, המחשב האימתני במכון הטכנולוגי של טוקיו, שמתיימר להפוך לפלטפורמת הבינה המלאכותית (באמצעות למידה חישובית עמוקה ורשתות עצביות) הגדולה, המתקדמת והעוצמתית ביותר בעולם כולו – עם 47PFLOPS (זה 47,000 טריליון חישובים בשנייה) של חישובים בחצי דיוק, וכ-23PFLOPS חישובים בדיוק סטנדרטי, שאמורים להספיק לכאורה למקום שישי או שביעי ברשימת מחשבי העל הרשמית שמתפרסמת פעמיים מדי שנה.

צפו לתוספת חדשה ברשימת עשרת הגדולים המעודכנת שתגיע בחודש אוגוסט 2016

TSUBAME 3.0 עתיד להתחיל לפעול באמצע השנה הנוכחית, ובכך להצטרף לפלטפורמת ה-TSUBAME 2.5 שכבר קיימת ב-Tokyo Tech ומבוססת על יחידות עיבוד של מדור ה-Kepler לשימוש ביישומים דומים, כאשר הפעלת שני המערכים יחד תוכל להעניק דמיוניים אפילו יותר, של כ-64PFLOPS לחישובי 16 ביט, ובכך לחזק את עמדת המכון ככוח המרכזי בתחום העיבוד העולה הזה – לפחות עד להפעלתו של מחשב על חדש במכון AIST (גם הוא בטוקיו), שאמור לספק כ-130PFLOPS של עבור יישומי למידה חישובית אי שם בתחילת השנה הבאה.

מחשב ה-TSUBAME הנוכחי של מכון Tokyo Tech כבר נמצא במקום מכובד ברשימת מחשבי העל הבינלאומית – והיורש שלו (שלמעשה יופעל במקביל אליו) אמור להיות מתקדם עוד הרבה יותר

TSUBAME 3.0 יגיע לביצועי הענק שלו תודות ל-540 יחידות עיבוד, שכל אחת מהן תכלול זוג מעבדי Xeon E5-2680 v4 עדכניים שיהיו אחראים על הרצת מערכת ההפעלה והיישומים הרלוונטיים עבור הפיתוח, בתוספת לארבע יחידות Tesla P100 שיתקשרו ביניהן באמצעות עורקי NVLink מתקדמים, ועוד 256 ג׳יגה-בייט של זכרון דינאמי שיהיה משותף לכל האלמנטים בתוך היחידה – כאשר התקשורת בין מאות יחידות העיבוד תתבסס על עורקי Omni-Path של , עם רוחב פס של 100 ג'יגה-ביט בשנייה.

מדובר במערך גדול ומאסיבי, אך ראוי לציין כי ליבות ה-GP100 של הן גם אחד ממוצרי העיבוד היעילים ביותר שנוצרו מאז ומעולם, ועל כן יש סיכוי לא רע בכלל שה-TSUBAME 3.0 יכנס לא רק לרשימת עשרת מחשבי העל הכי עוצמתיים – אלא גם לרשימת עשרת מחשבי העל הירוקים ביותר בתחום, שהיא חשובה לא פחות בטווח הארוך הן במונחי מחירי צריכת האנרגיה עבור המפעילים, והן במסגרת החזון לעבור למערכות Exascale (עם ברמת 1,000,000 טריליון חישובי נקודה צפה בשנייה) עד סוף העשור, שיחייב אותן להיות חסכוניות עד כמה שניתן על מנת להפוך להגיוניות וישימות באופן ממשי.

מצליחה להמשיך ולהגדיל את הנוכחות שלה בעולם ה-HPC – במיוחד לאור עליית השימוש ברשתות עצביות לביצוע משימות חדשניות ומאתגרות שלא היו אפשריות בעבר

בהמשך שנת 2017, יהיה מעניין לראות האם AMD תנסה לקרוא תיגר כלשהו על היכולות החדשניות הללו של באמצעות ארכיטקטורות ה- וה-Vega החדשות שלה – או שמא המפתחת מהמחנה הירוק תישאר ללא מתחרים בכל הנוגע לעיבוד מקבילי בהיקפים חסרי תקדים, כפי שהיה עד כה.


שיתוף

הגב

מיין לפי:   החדש ביותר | הישן ביותר | המדורג ביותר
roynany015
משתמש

באמת כל הכבוד על ההשקעה בתרגום טכנולוגי

אבל מה זה יעזור לי בחיים מחשב על של ממשלות או ארגונים ?
תחזרו למציאות .

יונתן מנדלסון אתה מתרגם כתבות טוב
, אבל בורח מהמציאות עם כתבות שלא רלוונטיות לאתר או למשתמשים בו
אף אחד לא יקנה מחשב זה .

Epidem
משתמש

אני לא חושב שמטרת הכתבה זה לשכנע אותך לקנות מערך כזה.
זה בשביל ידע כללי בסה"כ
אל תשכח שזה אתר של טכנולוגיה וגאדג'טים. לא כל מה שמספרים לך פה זה בהכרח ביתי…

80EA
משתמש

למרות שכבר ידוע שזה לא קובע אבל תזכירו לי כמה לוגה יש שידוע שלgp100 )יש 10טרהפלופ?

roynany015
משתמש
ציטוט של Epidem

אני לא חושב שמטרת הכתבה זה לשכנע אותך לקנות מערך כזה. זה בשביל ידע כללי בסה"כ

ידע למה ?

האינטרנט מפוצץ מיידע לא רלוונטי שרק מבלבל ולא קשור לכלום 

ויותר גרוע מבריח אנשים מאתרים כי לא מבינים מה רוצים מהם .

 

עודף מיידע גרוע 

עודף במיידע לא רלוונטי עוד יותר גרוע .

 

שוב הכותב מתרגם מוכשר ,אך לא בפוקוס .

מחשבים שעלותם מיליון דולר לא רלוונטי כאן לאף אחד .

ananfa12
משתמש

אותי זה דווקא מאד מעניין. ואני כן חושב שאני רוצה לקרוא עוד כתבות כאלה.
הכתבה הזאת לא נמצאת באתר YNET או WALLA . כתבה זאת באתר עלא HW ועל גאג'יטים.
ואכן בעיניי יש מקום לכתבות שהם לא מיינסטריים אילה דווא לאנשים שאוהבים לדעת יותר.

ועיצה ממני אף פעם לא תדבר בשם אנשים אחרים .

KeepOuT
משתמש

תודה על הכתבה 🙂

roynany015
משתמש
ציטוט של ananfa12

אותי זה דווקא מאד מעניין. ואני כן חושב שאני רוצה לקרוא עוד כתבות כאלה. הכתבה הזאת לא נמצאת באתר YNET או WALLA . כתבה זאת באתר עלא HW ועל גאג'יטים. ואכן בעיניי יש מקום לכתבות שהם לא מיינסטריים אילה דווא לאנשים שאוהבים לדעת יותר. ועיצה ממני אף פעם לא תדבר בשם אנשים אחרים .

עיצה ממני 

על תשקר ותכתוב שקרים שאני מדבר בשימך .

 

במה זה מעניין אותך 

אתה עומד לקנות "מחשב על" לבית ?

 

חחח זה אכן נכון שאני כאן משנת 2013 ואכן זאת התגובה הראשונה שלי.
כי זה מאד הפריע לי לקרוא כתבה שכן מעניינת ובמיוחד שהיא שונה מאד בסגנון משאר הכתבות שאני רגיל לקרוא באתרים שכל יועדם הוא הטכנלוגיה.
וחבר לא כל דבר צריך לקנות יש דברים שטוב לדעת, בטור אחד שעובד בחברת רשתות, מילאנוקס, שמחשבי העל שמדברים עליהם בכתבה משתמשים בציוד שלנו, אני מניח שמגיעים ל 100 ג'יגה ביט בשניה על ידי שימוש במוצרים שלנו או במוצר דומה.
אז לדעת את השימושים והטכנלוגיות מסביב שמפתחים זה כן מעניין .

אז הנה לך הסבר למה כתבה מסוג זה יכולה להיות מעניינת לאנשים מסויימים שמכירים את התחום.
בחיים תלמד שלא כל דבר צריך לקנות לפעמים הידע הוא הרבה יותר מעניין.

חחח אגב אני יודע שהפוסט הזה חופר וארוך ואני די בטוח שקראת את כל כולו 🙂
אני מקווה שתשכיל קצת זה יוכל לעזור לך בחיים , וגם אם לפעמים נחמד לדעת.

Epidem
משתמש

roynany015 למה אתה כלכך תוקפני?
אתה שם לב שאתה מתווכח פה עם אנשים על משהו שהוא דעתך בלבד?
אתה לא רוצה את המידע המיותר הזה, אל תקרא את הכתבה, אף אחד לא מכריח אותך לעשות את זה…

wpDiscuz