התשובה מהמזרח ל-Raspberry Pi

אסוס משיקה מחשב-על-לוח משלה לכל מי שאוהבים להפוך חלומות טכנולוגיים למציאות, וזקוקים לעוד קצת כוח עיבוד במחיר זעיר

מחשבי פיתוח זעירים וזולים כמו ה-Raspberry Pi (ומגוון לוחות ה-Arduino השונים אותם ניתן לכלול באותה המשפחה) הם עסק משתלם, כך נראה – אם לשפוט לפי העניין שהם יוצרים גם בקרב חברות וותיקות ומבוססות בשוק, כדוגמת מצד אחד וגם שבוחרת לקפוץ על הטרנד כעת עם הצעה משלה.

היצרנית הטאיוואנית הגדולה מנצלחת את הנסיון רב השנים שיש לה בפיתוח לוחות אם על מנת להשיק את ה-Tinker Board – מחשב שלם על לוח מודפס בודד שמתיימר לבלוט בשטח תודות לביצועים גבוהים משמעותית מאלו של כל דגמי ה-Raspberry Pi הקיימים, ואפילו תמיכה בתצוגה ברזולוציית Ultra HD שהופכת לרלוונטית יותר ויותר בהווה.

קופצת למים חדשים ועמוקים עבורה

בלב ליבו של המוצר החדש נמצא שבב ה-RK3288 של חברת Rockchip, שיוצר בתהליך 28 ננומטר וכולל ארבע ליבות עיבוד מדגם ה-Cortex A17 (שמעולם לא הפך לפופולרי כמו הליבות האחרות של חברת אך מציע כח משמעותי יותר מליבות ה-Cortex A53) עם תדר של עד 1.8GHz, לצד ליבה גראפית מובנית מדגם Mali-T760MP4 בתדר עבודה של 600MHz ו-2GB של זכרון דינאמי מסוג LPDDR3. באסוס טוענים כי זה, שאותו ניתן למצוא גם בכמה וכמה מחשבים מבוססי ChromeOS בשוק, מספק ביצועים שטובים בעשרות אחוזים מאלו של ה-BCM2837 של , למרות שליבות ה-Cortex A17 שלו תומכות בפקודות 32 ביט בלבד, והבונוס המרכזי מעבר לכך הוא תמיכה בפענוח תקן H.265 ברזולוציות של עד 4K, לצד פענוח H.264 ברזולוציות של עד 1080p.

משופרים לכל מי שמרגיש שהוא זקוק לכך עבור היצירות שלו

המחשב הזעיר מציע מימדים זהים כמעט לגמרי לאלו של ה-Raspberry Pi המודרני, עם רוחב של כ-53 מילימטרים ואורך של כ-85 מילימטרים, עם ארבעה חיבורי USB 2.0 בגודל מלא, חיבור HDMI בגודל מלא, חריץ microSD שישמש עבור אחסון המכשיר, וגם 40 פינים לחיבורי GPIO כלליים, שני חיבורי MIPI עבור מצלמות, יציאת SPDIF אופטית עבור סאונד, חיבור Gigabit Ethernet לתקשורת קווית וגם מובנה שמעניק קישוריות אלחוטית בתקן 802.11n וקישוריות 4.0. חבילה מלאה בהחלט לכל שימושי הפיתוח האישי שניתן להעלות על הדעת.

כל הפרסומים של מתמקדים בהשוואות למתחרה הזול יותר והפופולרי ביותר בקטגוריה – אך לא לוקחים בחשבון את קהילת המפתחים המרשימה שסייעה להפוך אותו לסיפור ההצלחה שהוא היום

אסוס יצרה גם מותאמת עבור הלוח הטרי שלה, TinkerOS, שמבוסס על הפצת הלינוקס Debian (ממש כמו מערכת ההפעלה הייעודית של ה-Raspberry Pi) ומאפשרת לקבל את כל השימושים הבסיסיים שהייתם מצפים מהמחשב שלכם, כמו גלישה ברשת, ניגון ועיבוד תמלילים, בסביבה תומכת בחומרה הספציפית של המוצר.

ברזולוציה גבוהה יותר, תמיכה באודיו באיכות גדולה יותר וגם בכרטיסי מהירים יותר – כל זה יצדיק מחיר גבוה בכ-30 דולר?

ה-Tinker Board עתיד להגיע אל החנויות במהלך החודשים הקרובים, בתג מחיר של כ-65 דולר לערך, בהשוואה לתג מחיר של כ-40 דולר (או קצת פחות) עבור הדגם המתקדם ביותר של ה-Raspberry Pi 3. האם יש לו סיכוי להפוך לסיפור הצלחה ללא קהילת המפתחים התומכים הגדולה אותה יצר לעצמו המיזם המתחרה לאחר הרבה שנות פעילות? זו השאלה המרכזית כנראה, ואת התשובה עליה נקבל ככל הנראה בעוד שנה, כשנקבל (או לא נקבל) השקה של דגמי Tinker Board עדכניים נוספים.

צפוי לנו קרב מעניין

שיתוף

הגב

מיין לפי:   החדש ביותר | הישן ביותר | המדורג ביותר