המחירים של AMD נחשפים: מעבד ביתי עם 16 ליבות ב-1,000 דולר

אם למישהו עוד היה ספק, כעת זה כבר ברור: משפחת מעבדי ה- החדשה מגיעה לשבור את חוקי שוק המעבדים

כנס ה-SIGGRAPH שמגיע בסוף החודש, ולרוב לא מהווה מוקד עניין משמעותי עבור המשתמשים הביתיים, מסתמן בתור משהו שדווקא יהיה מאוד מעניין ורלוונטי לרבים מאיתנו השנה – משום שהוא הפך להיות המקום בו עתידה להציג לנו את הטכנולוגיות המשמעותיות ביותר שלה. עכשיו אלו כבר לא רק כרטיסי ה- Vega, אלא גם מעבדי ה- הראשונים, שיגיעו עם 16 ליבות עיבוד ו-12 ליבות עיבוד, במחירים חסר תקדים של פחות מ-1,000 דולר.

ב- החליטו לחשוף פרטים טכניים על זוג דגמים ראשונים מהמשפחה החדש והמסקרנת שתתחרה באופן ישיר ב-Skylake-X המרשימה מבית , באמצעות שילוב של צמד שבבים מהסוג שמוכר לנו היטב ממשפחת ה-Ryzen במעטפת אחת בודדת ומאסיבית, עם תושבת חדשה לגמרי בשם TR4 שתכלול לא פחות מ-4,094 פינים בטכנולוגיית ה-LGA שאותה אנחנו רגילים לראות דווקא אצל , ועם פלטפורמה חדשה שתבוסס על ערכת שבבים מסוג X399.

כמות אדירה של ליבות עיבוד לשוק הביתי, במחיר שעד לפני שנה היה שמור למתומני ומשושי ליבות

שני דגמי ה-Threadripper הראשונים יהיו ה-1950X וה-1920X – עם 16 ליבות עיבוד פיזיות ו-32 ליבות לוגיות תודות לטכנולוגיית ה-SMT, ו-12 ליבות עיבוד פיזיות שהן 24 ליבות לוגיות, בהתאמה. מה שמפתיע אותנו לטובה הוא תדרי העבודה של צמד המעבדים אשר מיועדים להגיע לחנויות כבר במהלך החודש הבא, כשה-1950X יהנה מתדר בסיס של 3.4GHz עבור כלל הליבות שלו ותדר טורבו של עד 4GHz (למספר מקסימלי מצומצם של ליבות מתוך המערך), וגם מטכנולוגיית XFR שתאפשר להוסיף עוד 100MHz לערך לרמה זו במערכות בהן הטמפרטורות מאפשרות זאת. ה-1920X יספק תדר בסיס של 3.5GHz, יחד עם תדר מירבי של 4GHz וטכנולוגיית XFR שתיקח את הפוטנציאל עוד קצת קדימה.

כעת אנחנו יודעים מה היא צריכת ההספק המירבית, נפח זכרון ה- המירבי ותדרי העבודה של הפלטפורמה הזו

צמד מעבדי ה-Threadripper יאופיין במעטפת הספק גבוהה בהחלט של 180 וואט, לצד מערך זכרון מטמון שמורכב מ-512 קילו-בייט של זכרון L2 מהיר וייעודי עבור כל ליבה, 32 מגה-בייט שלמים של זכרון L3 מהיר (מעט פחות) שיהיה בגישה משותפת בין כל הליבות, בקר זכרון DDR4 עם ארבעה ערוצים, תמיכה בלא פחות מ-60 עורקי PCI-Express 3.0 שיהיו זמינים מתוך המעבד לכל היישומים הפריפריאליים – והכל במחיר רשמי מומלץ של 999 דולר ל-1950X עם 16 הליבות שלו, ו-799 דולר ל-1920X, כלומר במחיר דומה לזה שבו מציעה עם עד 10 ליבות עיבוד.

עצום בגודלו שמורכב, באופן עקרוני, משני שבבי Ryzen

כמות עורקי התקשורת הגדולה עתידה לאפשר לכל לוח אם עבור מעבדי ה-Threadripper לספק תמיכה במערכים מתקדמים כפולים, משולשים ואפילו מרובעים של כרטיסי מסך, לצד כמות נדיבה של חיבורים עבור כונני M.2 ו-U.2 מהירים – כאשר בנוסף תמיכה של הפלטפורמה במודולים סופר-צפופים מסוג LRDIMM תוכל לאפשר לצרכנים לכלול עד טרה-בייט (!!) של זכרון דינאמי במערכת שלהם, במידה ויהיו להם אלפי או עשרות אלפי הדולרים הנדרשים על מנת לעשות זאת, כמובן.

האם יהיו עוד דגמים במשפחה זו, עם 14 או 10 ליבות, וכאלו שישאו תגי מחיר זולים יותר בתמורה ליכולות מופחתות? נחיה ונראה

עדיין קצת מוקדם להתחיל ולדבר על השוואות ביצועים בין הדגמים השונים של אינטל ו-, בייחוד משום שעבור מספר כה גדול של ליבות הפוטנציאל מגיע בראש ובראשונה ממידת ההתאמה התוכנתית של כל יישום לשימוש בחומרה המאסיבית הזמינה – אך אין ספק שיש כאן (עוד) הכרזת מלחמה אמיתית על רמות המחיר של , שעתידה לחייב תגובה נגדית בהתאם.

מעבדי ה- מציגים ציונים יפים מאוד במבחן ריבוי הליבות של Cinebench – אך עדיין מוקדם בהחלט להתחיל לקבוע מה פוטנציאל הביצועים הישיר בהשוואה לדגמים של אינטל

כדאי שתתכוננו – אוגוסט הקרוב הולך להיות חם במיוחד, גם אם אתם לא ממש מתכננים לצאת מהבית.


שיתוף

הגב

מיין לפי:   החדש ביותר | הישן ביותר | המדורג ביותר