המדריך המלא לבניית PCB

20 תגובות

פיתוח הלוח
 
שיטה א':
לפיתוח ראשוני בשיטה זו נדרש להכין את התמיסה המכילה את הסודה הקאוסטית לפי יחס של 10 גרם סודה קאוסטית לכל ליטר מים. חריגה מהמינון יכולה להביא לתוצאות לא רצויות בכך שהסודה תעכל תוצרים רצויים. שימו לב שוב, החומר מסוכן!
 
הכניסו את לוח הנחושת שעבר חשיפה לתוך הקערה המכילה את התמיסה כאשר פני לוח הנחושת כלפי מעלה ובחשו בזהירות רבה את הלוח בתמיסה כמספר שניות (כ-30 שניות) עד שהמעגל יופיע על הלוח.
שיטה א' + שיטה ב':
כעת יש להכין את החומצה להסרת הנחושת מהלוח לפי המינון הבא: על כל ליטר מים 250 גרם גרגרי פריק כלוריד. בשלב זה חשוב שטמפרטורת המים תהה גבוהה (באזור ה-70 מעלות) וזאת כדי לייעל את התהליך ולהפיק את המירב החומצה בזמן מינימאלי. משך הזמן בשלב זה תלוי בחוזק החומצה ונע בין מספר דקות עד למספר שעות, עד שכל הנחושת המיותרת תעוכל על ידי החומצה. אפשרות נוספת לייעול התהליך היא שימוש במשאבת אוויר וצנצנת זכוכית המסוגלת להכיל את המעגל המודפס. נתלה את המעגל על חוט בתוך הצנצנת המכילה את החומצה ונזרים לתוכה אוויר. הבועות יזרזו את התהליך משמעותית. בנוסף, מומלץ לשים את הצנצנת החומצה בתול מיכל עם מים חמים כדי לדאוג שהחומצה לא תתקרר.
 
בסיום התהליך יש לשטוף היטב את המעגל המודפס במים זורמים.
 
לאחר השימוש בחומצת הפריק כלוריד אין לשפוך אותה לכיור וזאת משום שהחומצה יכולה לעכל את הצנרת במידה והיא ממתכת. כאשר אנו משתמשים בכמויות ביתיות של החומצה, ניתן לשפוך אותה לאסלה לאחר דילול עם מים. הצנרת בבתים חדשים עשויה פלסטיק, אולם יש מבנים ישנים יותר אשר בהם ייתכן והצנרת ממתכת. בכל מקרה יש לדלל את החומצה היטב.
כעת כל שנותר לעשות הוא לקדוח חורים בקוטר הדרוש.
 
בסרטון שלפניכם מתואר התהליך ליצירת מעגל בשיטה הפוטוכימית. הסרטון מתאר ניסיון כושל של הכנת הלוח כדי שתוכלו לראות את הנקודות הקריטיות במזמן הכנת הלוח. יש להקפיד על מינונים נכונים של התמיסות וזמנים. הזמנים והמינונים תלויים בגוון פרמטרים כמו איכות החומר, טמפרטורת המים וכו' לכן יש לבצע מספר ניסיונות עד קבלת התוצאה הרצויה. נדיר מאוד שהכל הולך כשורה על הפעם הראשונה לכן אל תתיאשו.
 
 
התוצאה הסופית:
קדימה לעבודה, ובזהירות!
1
2
3
4
5

שיתוף

הגב

מיין לפי:   החדש ביותר | הישן ביותר | המדורג ביותר