המדריך המלא לבניית PCB

20 תגובות

פיתוח הלוח
 
שיטה א':
לפיתוח ראשוני בשיטה זו נדרש להכין את התמיסה המכילה את הסודה הקאוסטית לפי יחס של 10 גרם סודה קאוסטית לכל ליטר מים. חריגה מהמינון יכולה להביא לתוצאות לא רצויות בכך שהסודה תעכל תוצרים רצויים. שימו לב שוב, החומר מסוכן!
 
הכניסו את לוח הנחושת שעבר חשיפה לתוך הקערה המכילה את התמיסה כאשר פני לוח הנחושת כלפי מעלה ובחשו בזהירות רבה את הלוח בתמיסה כמספר שניות (כ-30 שניות) עד שהמעגל יופיע על הלוח.
שיטה א' + שיטה ב':
כעת יש להכין את החומצה להסרת הנחושת מהלוח לפי המינון הבא: על כל ליטר מים 250 גרם גרגרי פריק כלוריד. בשלב זה חשוב שטמפרטורת המים תהה גבוהה (באזור ה-70 מעלות) וזאת כדי לייעל את התהליך ולהפיק את המירב החומצה בזמן מינימאלי. משך הזמן בשלב זה תלוי בחוזק החומצה ונע בין מספר דקות עד למספר שעות, עד שכל הנחושת המיותרת תעוכל על ידי החומצה. אפשרות נוספת לייעול התהליך היא שימוש במשאבת אוויר וצנצנת זכוכית המסוגלת להכיל את המעגל המודפס. נתלה את המעגל על חוט בתוך הצנצנת המכילה את החומצה ונזרים לתוכה אוויר. הבועות יזרזו את התהליך משמעותית. בנוסף, מומלץ לשים את הצנצנת החומצה בתול מיכל עם מים חמים כדי לדאוג שהחומצה לא תתקרר.
 
בסיום התהליך יש לשטוף היטב את המעגל המודפס במים זורמים.
 
לאחר השימוש בחומצת הפריק כלוריד אין לשפוך אותה לכיור וזאת משום שהחומצה יכולה לעכל את הצנרת במידה והיא ממתכת. כאשר אנו משתמשים בכמויות ביתיות של החומצה, ניתן לשפוך אותה לאסלה לאחר דילול עם מים. הצנרת בבתים חדשים עשויה פלסטיק, אולם יש מבנים ישנים יותר אשר בהם ייתכן והצנרת ממתכת. בכל מקרה יש לדלל את החומצה היטב.
כעת כל שנותר לעשות הוא לקדוח חורים בקוטר הדרוש.
 
בסרטון שלפניכם מתואר התהליך ליצירת מעגל בשיטה הפוטוכימית. הסרטון מתאר ניסיון כושל של הכנת הלוח כדי שתוכלו לראות את הנקודות הקריטיות במזמן הכנת הלוח. יש להקפיד על מינונים נכונים של התמיסות וזמנים. הזמנים והמינונים תלויים בגוון פרמטרים כמו איכות החומר, טמפרטורת המים וכו' לכן יש לבצע מספר ניסיונות עד קבלת התוצאה הרצויה. נדיר מאוד שהכל הולך כשורה על הפעם הראשונה לכן אל תתיאשו.
 
 
התוצאה הסופית:
קדימה לעבודה, ובזהירות!
1
2
3
4
5

שיתוף

הגב

מיין לפי:   החדש ביותר | הישן ביותר | המדורג ביותר
ToMuSH
אורח

וואו, מדריך מצויין!
תודה רבה, בטוח יהיה שימושי מתישהו!

arkadur
אורח

סחטיין!

11010010110
אורח

שימוש בתוכנת ציור
אנחנו מדפיסים תמונה הפוכה שחור לבן של המעגל שרוצים לקבל

ניתן לצייר את המעגל בכל תוכנת גרפיקה רגילה (ולהדפיס כמה נסיונות אל נייר) ולא חייבים להתקין תוכנה מיוחדת

במעגל של כמה שכבות, ניתן ורצוי להשתמש אם layers של התוכנת גרפיקה :

קודם כל נצייר layer בשבילנו שאליו ממוקמים כל הרכיבים, להדפיס אותו אל נייר רגיל ולתקן פרופורציות וגדלים אם צריך (גם את ה layerים האחרים נדפיס קודם אל נייר לניסיון ונשים / ננעץ את הרכיבים האלקטרוניים לתוך הדף כדיי לקבל המחשה של המעגל)

נצייר layer ל viaות של המעגל

אם המעגל בכמה שכבות נשכפל אותו ונעשה mirror כדיי לקבל את ה viaות של השכבות ממול

עכשו ניצור לכל שכבה של המעגל layer (או כמה layerים שמשתלבים) שנותנים את הקווים שאנחנו רוצים

בהדפסה מדפיסים לכל שכבה את ה layerים של ה viaות (של הכיוון הנכון) ואת ה layer של הקווים מאותה שכבה

catsmonster
אורח

לא כתבת מה אפשר לעשות עם זה בסופו של דבר…
אילו שימושים יש לזה ואם צריך ידע מוקדם בבניית מעגלים כדי לתכנן את המעגל.
חוץ מזה מדריך מעולה, אחד המעניינים שקראתי

מישו
אורח

מדריך מעולה
עכשיו עובר מWW לPCB מודפס כמו שצריך

Sheik Yerbouti
אורח

אתה מייעץ לאנשים לשפוך כימיקלים תעשייתיים לביוב
וזה אסור עפ"י חוק

מתעניין
אורח

רוצה להמשיך
איך אפשר לחבר רכיב למעגל הזה ?
ההלחמות שם נורא קטנות,
לא ניתן לעשות את זה ביד ! ???

SnakeBite
אורח

שיחקת אותה אחי…
תודה על השיתוף למרות שכבר ידעתי איך עושים אבל תמיד טוב שיש מדריך בעברית כחול לבן 🙂

sirsnir
אורח

זאת לא תאורה אולטרא סגולה
אולטרא סגול הוא מחוץ לטווח הנראה והוא מעוור וצורב את העור…כל עוד אף אחד לא נכוה מזה,זה סימן ברור שזה לא אולטרא סגול…http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%90%D7%95%D7%9C%D7%98%D7%A8%D7%90_%D7%A1%D7%92%D7%95%D7%9C

11010010110
אורח

ל 6 7 9
6
התהליך אכן פוגע בסביבה אבל :

ניתן להקטין את ההשפעה אל ידיי סתירה מלאה של הבסיס והחומצה כך שלא נשארים חומרים מסוכנים (החומר שמתקבל הוא עדיין לא ידידותי לסביבה אבל הרבה פחות מהחומרים ההתחלתיים)

חומרים ביתיים שמיועדים לניקוי אסלות / פתיחת סתימה וכו' מכילים HCl, סודה קאוסטית, מים, כל אלה הם כימיקלים תעשייתיים לכל דבר. אם אכפת לך מהסביבה תשתמש אם חומרי ניקוי אורגניים לדברים שאתה עושה _כל הזמן_ בעצמך כמו כביסה וניקוי האסלה, במקום לפתוח פה אל מישהוא שמייצר פלאטה אלקטרונית בבית

7
ניתן אל ידיי מלחם דק. יש גם סוגים שונים של בדיל (אם עופרת / ללא עופרת / אם תוספים אחרים) שנוים לייצר הלחמות בגודל שונה. בדיל ללא עופרת נוטה לעשות טוב יותר הלחמות קטנות

9
אולטרה סגול הוא תחום גדול של אור. מבחינת בני האדם כל התחום הוא בלתי נראה, אבל מבחינת חומרים אחרים התחום הזה הוא צבעים שונים רגילים, כמו המשך של צבעי הקשת (יש בתוכו אזורים שנקראים UVA UVB וכו)

הפלורסצנט שיש כאן ופלורסצנט רגיל מייצרים אור UV ברמת אנרגיה קטנה עד בינונית (הגז בתוך הפלורסצנט מייצר גם UV אם אנרגיה גבוהה יותר אבל הוא נחסם אל ידיי הזכוכית שממנה עשוי הפלורסצנט)

פלסטיקים שקופים מסויימים חוסמים גם UV אם אנרגיה בינונית, אבל יש כל מיני פלסטיקים אם תכונות חסימה שונות

תחשוב אל חסימה כזאת כמו שהזכוכית או הפלסטיק הוא שקף צבעוני שמעביר או חוסם חלק מהצבעים, אבל בצבעים של UV

החומר אל הפלאטות רגיש כנראה לאנרגיה בינונית, כזאת שכן עוברת בזכוכית אבל לא עוברת בפלסטיק ולכן ההמלצה להשתמש אם זכוכית ולא אם פלסטיק כי אנחנו רוצים שה UV יוכל לעבור

האור הכחול החלש שרואים מהפלורסצנט הוא לא UV אלא קצת אור סגול רגיל שמצליח לעבור דרך הזכוכית השחורה של הפלורסצנט

התגובה של הגוף לתחומים שונים של UV היא שונה. אם תסתכל לתוך הפלורסצנט הזה זמן ארוך אתה תרגיש שמשהוא לא בסדר בעין שלך, זה תגובה ל UV נמוך או בינוני שכן יוצר מהפלורסצנט. UV גבוה יותר יכול לצרוב לך את העור אבל תלוי כמה UV. השמש נותנת את כל התחום של UV ועדיין אתה צריך זמן כדיי להישרף, גם אם תצא החוצה לזמן קצר או תסתכל לתוך השמש לשניה לא יקרה לך כלום

מיקי
אורח

ניסיתי את זה
בניתי כבר כמה מעגלים והם עובדים מצויין. השתמשתי בשיטת המגהץ – רק צריך להשיג דפי פליירים ממוחזרים…
מישהו יודע איפה בארץ אפשר להשיג את הפריק כלוריד הזה, בכל חנות אלקטרוניקה שהייתי אומרים שכבר לא משתמשים בזה, ולהזמין באיביי זה קצת יקר…

ZiggyMan
אורח

תיקון שגיאה
חומצה מאכלת את המתכת (מלשון מאכל, אוכל "איכול מתכת") ולא "מעכלת".

ZiggyMan
אורח

ל10
9 צודק. הנורה שבמדריך היא נורת "אור שחור" שאינו מזיק.
http://en.wikipedia.org/wiki/Black_light

NI4NI
אורח

מה השימוש של זה ?
מצד אחד התוצאה נראית מקצועית ומעולה, אבל מצד שני אני לא כ"כ מבין את השימוש של זה במחשב הביתי שלי. מה, זה אמור להחליף את ה- PCB של לוח האם שלי ? של כרטיס המסך ? מה השימוש של זה ?

רוני הגבר
אורח

יש תחליף לפריק
אפשר להכין תערובת של חומצה הידרוכלורית (ניתן לקנות בחנות כלי עבודה כמו הום סנטר) ומי חמצן 3% (אפשר לקנות בבית מרקחת), מערבבים אותם ביחס של 2:1. 2 מי חמצן ל1 חומצה הידרוכלורית. כל הסיפור פחות מ40 שקל ויהיה לכם 300 מיליטר.
http://www.instructables.com/id/Stop-using-Ferric-Chloride-etchant!–A-better-etc/

קובי
אורח

שכחתם – טוש לתיקונים
אחרי כל הדפסה תמיד יש מקומות שההדפסה לא עברה. לכן תמיד דרוש טוש פרמננט דק לתיקון לפני ההכנסה לחומצה

GetRich
אורח

ל-14
זה לאנשים שעושים פרוייקטים DIY באלקטרוניקה. אני בספק אם מישהו עומד לייצר בבית PCB של לוח אם. בעצם: אף אחד לא עומד לעשות דבר כזה כי זה פחות או יותר לא אפשרי.

שאלה
אורח

שאלה
מדריך מעולה אבל הרבה מוצרים לקנייה,
אפשר אולי לדעת מאיפה אפשר לקנות את הדברים וכמה זה עולה?

Ami
אורח

איפה אפשר לקנות?
האם יש רשימה של חנויות בהן ניתן לקנות את החומרים הדרושים?

תודה

KeepOuT
משתמש

תודה רבה

wpDiscuz