המדריך המלא לבניית PCB

20 תגובות

הדפסת השרטוט והעברתו ללוח
 
כעת הגענו לשלב המעשי הראשון והוא הדפסת המעגל. בשלב זה חשוב לדעת כיצד מעבירים את השקף או הנייר ללוח על מנת לחסוך בזמן ובשקפים. ראשית, יש לכבות את כל השכבות המיותרות בשרטוט כדי שהן לא יצאו בהדפסה. כדי להציג את השכבות הרלוונטיות יש ללחוץ על כפתור ה-Display, ובחלון שנפתח יש ללחוץ על כפתור None כדי לכבות את כל השכבות. השכבות הדרושות לנו הינן Vias, Pads והשכבה הרלוונטית להדפסה. במידה ויש כמה שכבות יש להדפיס כל שכבה בנפרד. לחיצה על אישור תשאיר לנו אך ורק את השכבות הרלוונטיות מוצגות על משטח העבודה.
בחלון ההדפסה נראה מספר אופציות בצידו השמאלי, יש לבחור באופציות Solid, Mirror ו-Black. הסיבה שסימנו גם את האפשרות Mirror היא שאנחנו מניחים את הצד המודפס של השקף או הנייר על לוח הנחושת. ההדפסה תצא בתור תמונת מראה וכאשר נשקף את השרטוט ללוחות הנחושת הוא יחזור לצורתו המקורית.
שיטה א':
כאמור, את ההדפסה יש לעשות על שקפים איכותיים. לצורך ההדפסה השתמשנו במדפסת הזרקת דיו כאשר בהגדרות המדפסת הגדרנו על האיכות הטובה ביותר וסימנו את סוג הנייר כשקף. אין להדפיס על איכות ירודה (Draft) מכיוון שההדפסה לא תצא אטומה לאור, ופעולת הצריבה תפגע. במידה ומשתמשים במדפסת יש לוודא שההדפסה אכן יוצאת אטומה.
חשוב מאוד: את השקף יש להניח על לוח הנחושת כאשר הצד המודפס נוגע פיזית בלוח הנחושת. במידה והצד המודפס לא בא במגע ישיר עם לוח הנחושת, בזמן החשיפה לקרינה האולטרה-סגולה המרווח שנוצר בין הצד המודפס ללוח הנחושת עצמו עלול להרוס את ההעברה. יש להסיר מלוח הנחושת את ציפוי המגן ורק לאחר מכן להניח עליו את השקף, כאשר הצד המודפס נוגע בלוח.
 
מומלץ לבצע את התהליך לעיל בחדר ללא תאורה פלורסנטית, זאת משום שתאורה זו פולטת כמות מסויימת של קרינה אולטרה-סגולה ועלולה לפגוע בתוצאה הסופית.
 
לאחר שהנחנו את השקף על לוח הנחושת יש להניח על השקף זכוכית על מנת שתקבע את השקף במקומו ותמנע ממנו לזוז. חשוב מאוד לשים לב שאכן מדובר בזכוכית ולא בלוח פלסטי, משום שלוחות אלה מכילים מסנני קרינה אולטרה-סגולה שיבטלו את ההשפעה הרצויה של הנורה. לאחר מכן, יש לחשוף את לוח הנחושת למנורת הקרינה האולטרה-סגולה, לכ-5 דקות. כדאי מאוד לבצע ניסוי עם חתיכות קטנות של לוח הנחושת על מנת להגיע לתוצאות הטובות ביותר עם המנורה שברשותכם.
 
במידה ואין ברשותכם מנורת קרינה אולטרה-סגולה ניתן לחשוף את הלוח לאור השמש. במצב לא אידיאלי זה לא ניתן לדעת בוודאות כמה זמן חשיפה דרוש זאת משום שרמת הקרינה האולטרה-סגולה מהשמש תלוי במספר פרמטרים כגון כמות העננים, שעה ביום וכו'. גם כאן יש צורך במספר ניסיונות עד שנקבל את התוצאה הרצויה.
שיטה ב':
ההדפסה נעשית על נייר ההדפסה המיוחד באמצעות מדפסת לייזר בלבד. נייר הגיהוץ מאפשר את העברת ההדפסה ללוח הנחושת על ידי גיהוצו (הגורם לחימום הטונר) על לוחות הנחושת. לפי אתר החנות, הטונרים של חברת עוברים בצורה חלקה ללוח הנחושת בעוד שהטונרים של חברת Brother דורשים גיהוץ ממושך יותר על מנת להגיע לתוצאה הרצויה.
 
לפני ההדפסה יש לנקות היטב את לוח הנחושת עם סבון על מנת להיפטר מלכלוך שומני, ולאחר מכן לייבש אותו עם מטלית שלא משאירה סיבים היכולים לפגום בתוצר הסופי. את לוח הנחושת יש להניח על משטח ישר ועליו את הנייר המודפס. מומלץ לשים בין נייר ההדפסה למגהץ נייר חלק כדי להקטין את החיכוך ובכך להפחית את הסיכוי שלוח הנחושת יזוז. כמו כן, ניתן להניח את לוח הנחושת על מגבת כדי למנוע ממנו להחליק. במידה ואתם משתמשים במגהץ אדים אין להשתמש באפשרות האדים!
 
לאחר שההדפסה עברה ללוח הנחושת ניתן להשתמש בנייר דבק על מנת להסיר שאריות שיכולות לגרום לקצר במהלך הפיתוח של הלוח.
 

1
2
3
4
5

שיתוף

הגב

מיין לפי:   החדש ביותר | הישן ביותר | המדורג ביותר