המדריך המלא לבניית PCB

20 תגובות

הדפסת השרטוט והעברתו ללוח
 
כעת הגענו לשלב המעשי הראשון והוא הדפסת המעגל. בשלב זה חשוב לדעת כיצד מעבירים את השקף או הנייר ללוח על מנת לחסוך בזמן ובשקפים. ראשית, יש לכבות את כל השכבות המיותרות בשרטוט כדי שהן לא יצאו בהדפסה. כדי להציג את השכבות הרלוונטיות יש ללחוץ על כפתור ה-Display, ובחלון שנפתח יש ללחוץ על כפתור None כדי לכבות את כל השכבות. השכבות הדרושות לנו הינן Vias, Pads והשכבה הרלוונטית להדפסה. במידה ויש כמה שכבות יש להדפיס כל שכבה בנפרד. לחיצה על אישור תשאיר לנו אך ורק את השכבות הרלוונטיות מוצגות על משטח העבודה.
בחלון ההדפסה נראה מספר אופציות בצידו השמאלי, יש לבחור באופציות Solid, Mirror ו-Black. הסיבה שסימנו גם את האפשרות Mirror היא שאנחנו מניחים את הצד המודפס של השקף או הנייר על לוח הנחושת. ההדפסה תצא בתור תמונת מראה וכאשר נשקף את השרטוט ללוחות הנחושת הוא יחזור לצורתו המקורית.
שיטה א':
כאמור, את ההדפסה יש לעשות על שקפים איכותיים. לצורך ההדפסה השתמשנו במדפסת הזרקת דיו כאשר בהגדרות המדפסת הגדרנו על האיכות הטובה ביותר וסימנו את סוג הנייר כשקף. אין להדפיס על איכות ירודה (Draft) מכיוון שההדפסה לא תצא אטומה לאור, ופעולת הצריבה תפגע. במידה ומשתמשים במדפסת יש לוודא שההדפסה אכן יוצאת אטומה.
חשוב מאוד: את השקף יש להניח על לוח הנחושת כאשר הצד המודפס נוגע פיזית בלוח הנחושת. במידה והצד המודפס לא בא במגע ישיר עם לוח הנחושת, בזמן החשיפה לקרינה האולטרה-סגולה המרווח שנוצר בין הצד המודפס ללוח הנחושת עצמו עלול להרוס את ההעברה. יש להסיר מלוח הנחושת את ציפוי המגן ורק לאחר מכן להניח עליו את השקף, כאשר הצד המודפס נוגע בלוח.
 
מומלץ לבצע את התהליך לעיל בחדר ללא תאורה פלורסנטית, זאת משום שתאורה זו פולטת כמות מסויימת של קרינה אולטרה-סגולה ועלולה לפגוע בתוצאה הסופית.
 
לאחר שהנחנו את השקף על לוח הנחושת יש להניח על השקף זכוכית על מנת שתקבע את השקף במקומו ותמנע ממנו לזוז. חשוב מאוד לשים לב שאכן מדובר בזכוכית ולא בלוח פלסטי, משום שלוחות אלה מכילים מסנני קרינה אולטרה-סגולה שיבטלו את ההשפעה הרצויה של הנורה. לאחר מכן, יש לחשוף את לוח הנחושת למנורת הקרינה האולטרה-סגולה, לכ-5 דקות. כדאי מאוד לבצע ניסוי עם חתיכות קטנות של לוח הנחושת על מנת להגיע לתוצאות הטובות ביותר עם המנורה שברשותכם.
 
במידה ואין ברשותכם מנורת קרינה אולטרה-סגולה ניתן לחשוף את הלוח לאור השמש. במצב לא אידיאלי זה לא ניתן לדעת בוודאות כמה זמן חשיפה דרוש זאת משום שרמת הקרינה האולטרה-סגולה מהשמש תלוי במספר פרמטרים כגון כמות העננים, שעה ביום וכו'. גם כאן יש צורך במספר ניסיונות עד שנקבל את התוצאה הרצויה.
שיטה ב':
ההדפסה נעשית על נייר ההדפסה המיוחד באמצעות מדפסת לייזר בלבד. נייר הגיהוץ מאפשר את העברת ההדפסה ללוח הנחושת על ידי גיהוצו (הגורם לחימום הטונר) על לוחות הנחושת. לפי אתר החנות, הטונרים של חברת עוברים בצורה חלקה ללוח הנחושת בעוד שהטונרים של חברת Brother דורשים גיהוץ ממושך יותר על מנת להגיע לתוצאה הרצויה.
 
לפני ההדפסה יש לנקות היטב את לוח הנחושת עם סבון על מנת להיפטר מלכלוך שומני, ולאחר מכן לייבש אותו עם מטלית שלא משאירה סיבים היכולים לפגום בתוצר הסופי. את לוח הנחושת יש להניח על משטח ישר ועליו את הנייר המודפס. מומלץ לשים בין נייר ההדפסה למגהץ נייר חלק כדי להקטין את החיכוך ובכך להפחית את הסיכוי שלוח הנחושת יזוז. כמו כן, ניתן להניח את לוח הנחושת על מגבת כדי למנוע ממנו להחליק. במידה ואתם משתמשים במגהץ אדים אין להשתמש באפשרות האדים!
 
לאחר שההדפסה עברה ללוח הנחושת ניתן להשתמש בנייר דבק על מנת להסיר שאריות שיכולות לגרום לקצר במהלך הפיתוח של הלוח.
 

1
2
3
4
5

שיתוף

הגב

מיין לפי:   החדש ביותר | הישן ביותר | המדורג ביותר
ToMuSH
אורח

וואו, מדריך מצויין!
תודה רבה, בטוח יהיה שימושי מתישהו!

arkadur
אורח

סחטיין!

11010010110
אורח

שימוש בתוכנת ציור
אנחנו מדפיסים תמונה הפוכה שחור לבן של המעגל שרוצים לקבל

ניתן לצייר את המעגל בכל תוכנת גרפיקה רגילה (ולהדפיס כמה נסיונות אל נייר) ולא חייבים להתקין תוכנה מיוחדת

במעגל של כמה שכבות, ניתן ורצוי להשתמש אם layers של התוכנת גרפיקה :

קודם כל נצייר layer בשבילנו שאליו ממוקמים כל הרכיבים, להדפיס אותו אל נייר רגיל ולתקן פרופורציות וגדלים אם צריך (גם את ה layerים האחרים נדפיס קודם אל נייר לניסיון ונשים / ננעץ את הרכיבים האלקטרוניים לתוך הדף כדיי לקבל המחשה של המעגל)

נצייר layer ל viaות של המעגל

אם המעגל בכמה שכבות נשכפל אותו ונעשה mirror כדיי לקבל את ה viaות של השכבות ממול

עכשו ניצור לכל שכבה של המעגל layer (או כמה layerים שמשתלבים) שנותנים את הקווים שאנחנו רוצים

בהדפסה מדפיסים לכל שכבה את ה layerים של ה viaות (של הכיוון הנכון) ואת ה layer של הקווים מאותה שכבה

catsmonster
אורח

לא כתבת מה אפשר לעשות עם זה בסופו של דבר…
אילו שימושים יש לזה ואם צריך ידע מוקדם בבניית מעגלים כדי לתכנן את המעגל.
חוץ מזה מדריך מעולה, אחד המעניינים שקראתי

מישו
אורח

מדריך מעולה
עכשיו עובר מWW לPCB מודפס כמו שצריך

Sheik Yerbouti
אורח

אתה מייעץ לאנשים לשפוך כימיקלים תעשייתיים לביוב
וזה אסור עפ"י חוק

מתעניין
אורח

רוצה להמשיך
איך אפשר לחבר רכיב למעגל הזה ?
ההלחמות שם נורא קטנות,
לא ניתן לעשות את זה ביד ! ???

SnakeBite
אורח

שיחקת אותה אחי…
תודה על השיתוף למרות שכבר ידעתי איך עושים אבל תמיד טוב שיש מדריך בעברית כחול לבן 🙂

sirsnir
אורח

זאת לא תאורה אולטרא סגולה
אולטרא סגול הוא מחוץ לטווח הנראה והוא מעוור וצורב את העור…כל עוד אף אחד לא נכוה מזה,זה סימן ברור שזה לא אולטרא סגול…http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%90%D7%95%D7%9C%D7%98%D7%A8%D7%90_%D7%A1%D7%92%D7%95%D7%9C

11010010110
אורח

ל 6 7 9
6
התהליך אכן פוגע בסביבה אבל :

ניתן להקטין את ההשפעה אל ידיי סתירה מלאה של הבסיס והחומצה כך שלא נשארים חומרים מסוכנים (החומר שמתקבל הוא עדיין לא ידידותי לסביבה אבל הרבה פחות מהחומרים ההתחלתיים)

חומרים ביתיים שמיועדים לניקוי אסלות / פתיחת סתימה וכו' מכילים HCl, סודה קאוסטית, מים, כל אלה הם כימיקלים תעשייתיים לכל דבר. אם אכפת לך מהסביבה תשתמש אם חומרי ניקוי אורגניים לדברים שאתה עושה _כל הזמן_ בעצמך כמו כביסה וניקוי האסלה, במקום לפתוח פה אל מישהוא שמייצר פלאטה אלקטרונית בבית

7
ניתן אל ידיי מלחם דק. יש גם סוגים שונים של בדיל (אם עופרת / ללא עופרת / אם תוספים אחרים) שנוים לייצר הלחמות בגודל שונה. בדיל ללא עופרת נוטה לעשות טוב יותר הלחמות קטנות

9
אולטרה סגול הוא תחום גדול של אור. מבחינת בני האדם כל התחום הוא בלתי נראה, אבל מבחינת חומרים אחרים התחום הזה הוא צבעים שונים רגילים, כמו המשך של צבעי הקשת (יש בתוכו אזורים שנקראים UVA UVB וכו)

הפלורסצנט שיש כאן ופלורסצנט רגיל מייצרים אור UV ברמת אנרגיה קטנה עד בינונית (הגז בתוך הפלורסצנט מייצר גם UV אם אנרגיה גבוהה יותר אבל הוא נחסם אל ידיי הזכוכית שממנה עשוי הפלורסצנט)

פלסטיקים שקופים מסויימים חוסמים גם UV אם אנרגיה בינונית, אבל יש כל מיני פלסטיקים אם תכונות חסימה שונות

תחשוב אל חסימה כזאת כמו שהזכוכית או הפלסטיק הוא שקף צבעוני שמעביר או חוסם חלק מהצבעים, אבל בצבעים של UV

החומר אל הפלאטות רגיש כנראה לאנרגיה בינונית, כזאת שכן עוברת בזכוכית אבל לא עוברת בפלסטיק ולכן ההמלצה להשתמש אם זכוכית ולא אם פלסטיק כי אנחנו רוצים שה UV יוכל לעבור

האור הכחול החלש שרואים מהפלורסצנט הוא לא UV אלא קצת אור סגול רגיל שמצליח לעבור דרך הזכוכית השחורה של הפלורסצנט

התגובה של הגוף לתחומים שונים של UV היא שונה. אם תסתכל לתוך הפלורסצנט הזה זמן ארוך אתה תרגיש שמשהוא לא בסדר בעין שלך, זה תגובה ל UV נמוך או בינוני שכן יוצר מהפלורסצנט. UV גבוה יותר יכול לצרוב לך את העור אבל תלוי כמה UV. השמש נותנת את כל התחום של UV ועדיין אתה צריך זמן כדיי להישרף, גם אם תצא החוצה לזמן קצר או תסתכל לתוך השמש לשניה לא יקרה לך כלום

מיקי
אורח

ניסיתי את זה
בניתי כבר כמה מעגלים והם עובדים מצויין. השתמשתי בשיטת המגהץ – רק צריך להשיג דפי פליירים ממוחזרים…
מישהו יודע איפה בארץ אפשר להשיג את הפריק כלוריד הזה, בכל חנות אלקטרוניקה שהייתי אומרים שכבר לא משתמשים בזה, ולהזמין באיביי זה קצת יקר…

ZiggyMan
אורח

תיקון שגיאה
חומצה מאכלת את המתכת (מלשון מאכל, אוכל "איכול מתכת") ולא "מעכלת".

ZiggyMan
אורח

ל10
9 צודק. הנורה שבמדריך היא נורת "אור שחור" שאינו מזיק.
http://en.wikipedia.org/wiki/Black_light

NI4NI
אורח

מה השימוש של זה ?
מצד אחד התוצאה נראית מקצועית ומעולה, אבל מצד שני אני לא כ"כ מבין את השימוש של זה במחשב הביתי שלי. מה, זה אמור להחליף את ה- PCB של לוח האם שלי ? של כרטיס המסך ? מה השימוש של זה ?

רוני הגבר
אורח

יש תחליף לפריק
אפשר להכין תערובת של חומצה הידרוכלורית (ניתן לקנות בחנות כלי עבודה כמו הום סנטר) ומי חמצן 3% (אפשר לקנות בבית מרקחת), מערבבים אותם ביחס של 2:1. 2 מי חמצן ל1 חומצה הידרוכלורית. כל הסיפור פחות מ40 שקל ויהיה לכם 300 מיליטר.
http://www.instructables.com/id/Stop-using-Ferric-Chloride-etchant!–A-better-etc/

קובי
אורח

שכחתם – טוש לתיקונים
אחרי כל הדפסה תמיד יש מקומות שההדפסה לא עברה. לכן תמיד דרוש טוש פרמננט דק לתיקון לפני ההכנסה לחומצה

GetRich
אורח

ל-14
זה לאנשים שעושים פרוייקטים DIY באלקטרוניקה. אני בספק אם מישהו עומד לייצר בבית PCB של לוח אם. בעצם: אף אחד לא עומד לעשות דבר כזה כי זה פחות או יותר לא אפשרי.

שאלה
אורח

שאלה
מדריך מעולה אבל הרבה מוצרים לקנייה,
אפשר אולי לדעת מאיפה אפשר לקנות את הדברים וכמה זה עולה?

Ami
אורח

איפה אפשר לקנות?
האם יש רשימה של חנויות בהן ניתן לקנות את החומרים הדרושים?

תודה

KeepOuT
משתמש

תודה רבה

wpDiscuz