המדריך המלא לבניית PCB

20 תגובות

תכנון המעגל
 
בשלב זה אנו אוספים מידע לגבי כל הרכיבים הדרושים לנו עבור המעגל המודפס. יש לבדוק האם מדובר ברכיבי SMD או Through Hole. רכיבי SMD הינם רכיבים המולחמים על גבי הלוח עצמו ואינם דורשים חור במעגל המודפס. לעומתם רכיבי Through Hole כשמם כן הם, רכיבים בעלי רגליים ארוכות יחסית שמוחדרים לתוך המעגל המודפס דרך חורים שנקדחו בו.
 
מושג נוסף ששווה להזכיר הוא VIA. זהו חור במעגל המודפס העובר דרך כל שכבותיו ומסוגל להעביר מתח לכל השכבות באותה הנקודה – יעיל כאשר ברצוננו להכין מעגל מודפס בעל יותר משכבה אחת.
 
שרטוט המעגל
 
כעת שאנו יודעים בדיוק אילו רכיבים אנו צריכים עבור המעגל המודפס נתחיל לתכנן אותו בעזרת CaDSoft EAGLE. בתוכנה אפשרויות רבות אולם אנו נתמקד אך ורק בשלבים הבסיסיים המאפשרים את תכנון הלוח: במסך הראשי של התוכנה נבחר File > New > Board על מנת ליצור מעגל מודפס חדש. כעת נאתר את הרכיבים שלנו בתוכנה. לשם כך, נלחץ על כפתור Add a Part מתפריט הכלים בצד שמאל. כעת ייפתח חלון חדש, ובצידו השמאלי נמצא רשימה בעלת אוסף מכובד מאוד של רכיבים.
בצד ימין למעלה ניתן לשים לב לתיאור גרפי של הרכיב שממנו ניתן ללמוד על צורתו של הרכיב, מספר המגעים וכו'. בצד ימין למטה קיים מידע נוסף במידה והוא זמין אודות הרכיב. לעיתים המידע הבסיסי מופיע בו ישירות ולעיתים אף קיים קישור לדפי נתונים. כדי לאתר את הרכיב אותו אנו צריכים מומלץ להשתמש בשורת החיפוש מתחת לרשימת הרכיבים. הקלדת שם הרכיב ולחיצת Enter תסנן את הרשימה ובמידה והרכיב קיים הוא יופיע. במידה ולא נמצא את הרכיב, רשמו את הקטגוריה אליה או שייך או תיאור בסיסי שלו. ייתכן ונמצא רכיב דומה בעל צורה פיסית ומגעים זהים. לאחר שמצאנו את הרכיב נלחץ על אישור וכעת תהיה לנו אפשרות למקם אותו על המסך. ייתכן שכאשר ננסה למקם את הרכיב "רחוק מדי" נקבל הודעת שגיאה וזאת משום שאנו משתמשים בגרסה החופשית אשר המגבילה את אזור העבודה. שטח העבודה שהגרסה הקלה מאפשרת לנו הוא100 x 80 mm . לאחר שהוספנו את כל הרכיבים לשטח העבודה יש לסדר אותם בצורה שאנו רוצים שהם יופיעו על גבי הלוח המודפס.
כעת יש לחבר את כל הרכיבים אחד לשני. פעולה זו תתבצע על ידי הכפתור Signal. נלחץ על הרגל אותה אנו מעוניינים לחבר לרגל של הרכיב הבאה אחריה, וכן הלאה. לאחר שסיימנו, או שאנו מעוניינים שהחיבור לא יהיה רציף, יש ללחוץ על Esc ולהמשיך הלאה.
לאחר שסיימנו, יש לקבוע פיסית כיצד המוליכים יעברו בין כל הנקודות המסומנות. כעת עומדות באפשרותנו שתי אפשרויות: ביצוע התהליך באופן אוטומטי או באופן ידני.
 
במידה ובחרנו בחיווט האוטומטי יפתח חלון אשר יציג בפנינו מספר אפשרויות כגון מספר השכבות, רוחב המוליכים, מרחקם אחד מהשני, צורת המגעים וכו'. ראוי לציין כי התוכנה בגרסתה המלאה תומכת בניצול עד 16 שכבות ובגרסה החופשית בשתי שכבות בלבד. השכבה העליונה נקראת Top והתחתונה נקראת Bottom. במידה ונבחר באופציה N/A באחת השכבות, השכבה תבוטל והחיווט יתבצע על שכבה אחת בלבד. בחירה בהגדרות ברירת המחדל באופציות המפורטות לעיל לרוב ייתן מענה הולם לרוב הצרכים הסטנדרטיים. במידה והתוצאה אינה עומדת בציפיותיכם, ניתן לשחק עם ההגדרות השונות עד שתגיעו לתוצאה המבוקשת.
 
החיווט הידני הינו יחסית פשוט. יש ללחוץ על כפתור ה-Route Manually ולבחור את הסיגנל שאנחנו רוצים. את המגעים נוכל לחבר באמצעות פס שיופיע בשכבה הפעילה. לעיתים, ישנו צורך בפינות חדות או מעוגלות ולכן נרצה לשנות את צורת המוליך. לחיצה על המקש הימני תאפשר שינוי בצורתו. כמו כן, ניתן לשנות את עובי המוליך מהתפריט הייעודי מעל למשטח העבודה.
 
ראוי לציין כי יש להקפיד שהמוליכים לא יהיו קרובים מדי, במיוחד באזורים הדורשים הלחמה. הבדיל יכול לקצר את המוליכים במידה ועבודת ההלחמה אינה מדוייקת דיה.
בנוסף, יש באפשרותנו להוסיף טקסט כך שהוא יופיע כמוליך לאחר המעגל המודפס. כמו כן, על מנת לשמור על החומצה לאורך זמן ובכדי לקצר את זמן עיכול הנחושת, נרצה למזער את כמות הנחושת החשופה. לשם כך נשתמש באופציה המאפשרת להוסיף צורות למעגל המודפס, ונצייר פוליגונים באזורים הריקים תוך הקפדה על מרווח מספק מהמוליכים.
 
לאחר שציירנו האזור יראה מקווקו. יש ללחוץ על Auto Route על מנת להשלים את התהליך ונראה שהאזור נצבע בצבע השכבה הפעילה.
 

1
2
3
4
5

שיתוף

הגב

מיין לפי:   החדש ביותר | הישן ביותר | המדורג ביותר
ToMuSH
אורח

וואו, מדריך מצויין!
תודה רבה, בטוח יהיה שימושי מתישהו!

arkadur
אורח

סחטיין!

11010010110
אורח

שימוש בתוכנת ציור
אנחנו מדפיסים תמונה הפוכה שחור לבן של המעגל שרוצים לקבל

ניתן לצייר את המעגל בכל תוכנת גרפיקה רגילה (ולהדפיס כמה נסיונות אל נייר) ולא חייבים להתקין תוכנה מיוחדת

במעגל של כמה שכבות, ניתן ורצוי להשתמש אם layers של התוכנת גרפיקה :

קודם כל נצייר layer בשבילנו שאליו ממוקמים כל הרכיבים, להדפיס אותו אל נייר רגיל ולתקן פרופורציות וגדלים אם צריך (גם את ה layerים האחרים נדפיס קודם אל נייר לניסיון ונשים / ננעץ את הרכיבים האלקטרוניים לתוך הדף כדיי לקבל המחשה של המעגל)

נצייר layer ל viaות של המעגל

אם המעגל בכמה שכבות נשכפל אותו ונעשה mirror כדיי לקבל את ה viaות של השכבות ממול

עכשו ניצור לכל שכבה של המעגל layer (או כמה layerים שמשתלבים) שנותנים את הקווים שאנחנו רוצים

בהדפסה מדפיסים לכל שכבה את ה layerים של ה viaות (של הכיוון הנכון) ואת ה layer של הקווים מאותה שכבה

catsmonster
אורח

לא כתבת מה אפשר לעשות עם זה בסופו של דבר…
אילו שימושים יש לזה ואם צריך ידע מוקדם בבניית מעגלים כדי לתכנן את המעגל.
חוץ מזה מדריך מעולה, אחד המעניינים שקראתי

מישו
אורח

מדריך מעולה
עכשיו עובר מWW לPCB מודפס כמו שצריך

Sheik Yerbouti
אורח

אתה מייעץ לאנשים לשפוך כימיקלים תעשייתיים לביוב
וזה אסור עפ"י חוק

מתעניין
אורח

רוצה להמשיך
איך אפשר לחבר רכיב למעגל הזה ?
ההלחמות שם נורא קטנות,
לא ניתן לעשות את זה ביד ! ???

SnakeBite
אורח

שיחקת אותה אחי…
תודה על השיתוף למרות שכבר ידעתי איך עושים אבל תמיד טוב שיש מדריך בעברית כחול לבן 🙂

sirsnir
אורח

זאת לא תאורה אולטרא סגולה
אולטרא סגול הוא מחוץ לטווח הנראה והוא מעוור וצורב את העור…כל עוד אף אחד לא נכוה מזה,זה סימן ברור שזה לא אולטרא סגול…http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%90%D7%95%D7%9C%D7%98%D7%A8%D7%90_%D7%A1%D7%92%D7%95%D7%9C

11010010110
אורח

ל 6 7 9
6
התהליך אכן פוגע בסביבה אבל :

ניתן להקטין את ההשפעה אל ידיי סתירה מלאה של הבסיס והחומצה כך שלא נשארים חומרים מסוכנים (החומר שמתקבל הוא עדיין לא ידידותי לסביבה אבל הרבה פחות מהחומרים ההתחלתיים)

חומרים ביתיים שמיועדים לניקוי אסלות / פתיחת סתימה וכו' מכילים HCl, סודה קאוסטית, מים, כל אלה הם כימיקלים תעשייתיים לכל דבר. אם אכפת לך מהסביבה תשתמש אם חומרי ניקוי אורגניים לדברים שאתה עושה _כל הזמן_ בעצמך כמו כביסה וניקוי האסלה, במקום לפתוח פה אל מישהוא שמייצר פלאטה אלקטרונית בבית

7
ניתן אל ידיי מלחם דק. יש גם סוגים שונים של בדיל (אם עופרת / ללא עופרת / אם תוספים אחרים) שנוים לייצר הלחמות בגודל שונה. בדיל ללא עופרת נוטה לעשות טוב יותר הלחמות קטנות

9
אולטרה סגול הוא תחום גדול של אור. מבחינת בני האדם כל התחום הוא בלתי נראה, אבל מבחינת חומרים אחרים התחום הזה הוא צבעים שונים רגילים, כמו המשך של צבעי הקשת (יש בתוכו אזורים שנקראים UVA UVB וכו)

הפלורסצנט שיש כאן ופלורסצנט רגיל מייצרים אור UV ברמת אנרגיה קטנה עד בינונית (הגז בתוך הפלורסצנט מייצר גם UV אם אנרגיה גבוהה יותר אבל הוא נחסם אל ידיי הזכוכית שממנה עשוי הפלורסצנט)

פלסטיקים שקופים מסויימים חוסמים גם UV אם אנרגיה בינונית, אבל יש כל מיני פלסטיקים אם תכונות חסימה שונות

תחשוב אל חסימה כזאת כמו שהזכוכית או הפלסטיק הוא שקף צבעוני שמעביר או חוסם חלק מהצבעים, אבל בצבעים של UV

החומר אל הפלאטות רגיש כנראה לאנרגיה בינונית, כזאת שכן עוברת בזכוכית אבל לא עוברת בפלסטיק ולכן ההמלצה להשתמש אם זכוכית ולא אם פלסטיק כי אנחנו רוצים שה UV יוכל לעבור

האור הכחול החלש שרואים מהפלורסצנט הוא לא UV אלא קצת אור סגול רגיל שמצליח לעבור דרך הזכוכית השחורה של הפלורסצנט

התגובה של הגוף לתחומים שונים של UV היא שונה. אם תסתכל לתוך הפלורסצנט הזה זמן ארוך אתה תרגיש שמשהוא לא בסדר בעין שלך, זה תגובה ל UV נמוך או בינוני שכן יוצר מהפלורסצנט. UV גבוה יותר יכול לצרוב לך את העור אבל תלוי כמה UV. השמש נותנת את כל התחום של UV ועדיין אתה צריך זמן כדיי להישרף, גם אם תצא החוצה לזמן קצר או תסתכל לתוך השמש לשניה לא יקרה לך כלום

מיקי
אורח

ניסיתי את זה
בניתי כבר כמה מעגלים והם עובדים מצויין. השתמשתי בשיטת המגהץ – רק צריך להשיג דפי פליירים ממוחזרים…
מישהו יודע איפה בארץ אפשר להשיג את הפריק כלוריד הזה, בכל חנות אלקטרוניקה שהייתי אומרים שכבר לא משתמשים בזה, ולהזמין באיביי זה קצת יקר…

ZiggyMan
אורח

תיקון שגיאה
חומצה מאכלת את המתכת (מלשון מאכל, אוכל "איכול מתכת") ולא "מעכלת".

ZiggyMan
אורח

ל10
9 צודק. הנורה שבמדריך היא נורת "אור שחור" שאינו מזיק.
http://en.wikipedia.org/wiki/Black_light

NI4NI
אורח

מה השימוש של זה ?
מצד אחד התוצאה נראית מקצועית ומעולה, אבל מצד שני אני לא כ"כ מבין את השימוש של זה במחשב הביתי שלי. מה, זה אמור להחליף את ה- PCB של לוח האם שלי ? של כרטיס המסך ? מה השימוש של זה ?

רוני הגבר
אורח

יש תחליף לפריק
אפשר להכין תערובת של חומצה הידרוכלורית (ניתן לקנות בחנות כלי עבודה כמו הום סנטר) ומי חמצן 3% (אפשר לקנות בבית מרקחת), מערבבים אותם ביחס של 2:1. 2 מי חמצן ל1 חומצה הידרוכלורית. כל הסיפור פחות מ40 שקל ויהיה לכם 300 מיליטר.
http://www.instructables.com/id/Stop-using-Ferric-Chloride-etchant!–A-better-etc/

קובי
אורח

שכחתם – טוש לתיקונים
אחרי כל הדפסה תמיד יש מקומות שההדפסה לא עברה. לכן תמיד דרוש טוש פרמננט דק לתיקון לפני ההכנסה לחומצה

GetRich
אורח

ל-14
זה לאנשים שעושים פרוייקטים DIY באלקטרוניקה. אני בספק אם מישהו עומד לייצר בבית PCB של לוח אם. בעצם: אף אחד לא עומד לעשות דבר כזה כי זה פחות או יותר לא אפשרי.

שאלה
אורח

שאלה
מדריך מעולה אבל הרבה מוצרים לקנייה,
אפשר אולי לדעת מאיפה אפשר לקנות את הדברים וכמה זה עולה?

Ami
אורח

איפה אפשר לקנות?
האם יש רשימה של חנויות בהן ניתן לקנות את החומרים הדרושים?

תודה

KeepOuT
משתמש

תודה רבה

wpDiscuz