האם בתוך שנה נקבל סמארטפונים עם זכרונות כמו במחשבים האישיים?

התמיכה בתקן ה-UFS המתקדם ממשיכה להתרחב, ועשויה להעניק לנו מכשירים חכמים עם חצי טרה-בייט של מובנה בקרוב

בדומה לכרטיסי האחסון החיצוניים, נראה שגם נפחי האחסון הפנימיים המובנים בתוך הסמארטפונים והטאבלטים שלנו אמורים להתפתח ולהשתכלל מאוד במהלך השנה הקרובה, עם הפיכתו המיועדת של תקן ה- 2.1 (ר"ת Universal Flash Storage) לבחירה המועדפת עבור רוב החברות, על פני ה-eMMC הוותיק ששירת אותנו בצורה נאמנה במשך שנים רבות.

אם המהלך החשוב הזה אכן יתגשם, ובשנת 2017 מרבית המכשירים החכמים יושקו מצויידים בזכרונות התקן החדש – יהיה על כולנו להודות, בין היתר, לחברת Silicon Motion הטאיוואנית, שמכריזה כעת על דור הבקרים החדש שלה שאמור לתרום רבות לקידום הטכנולוגיה הזו.

שני בקרי העידן החדש של החברה קיבלו את השמות SM2750 ו-SM2752, ומתבססים על עורק פיזי בודד או כפול מסוג HS-Gen.3 בהתאמה, לקבלת מהירויות העברה מירביות ענקיות של 600 מגה-בייט בשנייה ו-1,200 מגה-בייט בשנייה בהתאמה.

החברה שמוכרת בעיקר מתחום בקרי השליטה עבור כונני ה- מעוניינת ליצור הדים בתחום חדש

אם זה לא מספיק, שני הבקרים החדשים כוללים תמיכה בתקן ה-UFS 2.1 העדכני ביותר, עם טכניקות תיקון שגיאות קדמי ותאימות לזכרונות MLC, וגם TLC בטכנולוגיות ייצור מישוריות וגם תלת מימדיות. דגם ה-SM2750 מבטיח להעניק אקראיים עם קבצי 4 קילו-בייט קטנים של עד 30,000IOPS בקריאה ועד 30,000IOPS בכתיבה, ואילו ה-SM2752 יוכל לנצל את הערוצים המקבילים שלו לביצועים אקראיים של עד 50,000IOPS בקריאה ועד 40,000IOPS בכתיבה – מרשים ומבטיח עד מאוד עבור יחידה זעירה שכנראה תשולב יחד עם LPDDR4X דינאמי במארז בודד בלוח הסמארטפון או הטאבלט.

אלה ככל הנראה הביצועים המתקדמים והמרשימים ביותר שקיבלנו משבב שמיועד לסמארטפונים וטאבלטים עד היום

אם הביצועים עצמם, שמתחילים להזכיר את אלו שניתן לקבל מכונני (מבוססי תקן SATA בעיקר) בגודל מלא, לא מספיק מרשימים מבחינתכם, אולי התמיכה בנפחי שיא של 128 ג׳יגה-בייט, 256 ג׳יגה-בייט וגם 512 ג׳יגה-בייט (!) תעשה את העבודה – משום שגם כאן מדובר במספרים שדומים יותר למה שקיים בשוק המחשבים הניידים מבוססי החלונות, ולא בעולם המכשירים החכמים האולטרה-.

הבקר החדש יוכל להעניק לכל יצרניות השבבים (וגם לאלו שלא עושות זאת בעצמן) ליצור מערך זעיר ומתקדם שמוכן לשימוש ולהטמעה

כאן זו הנקודה בה מוטב להבהיר כי Silicon Motion אינה מייצרת מארזי שבבים מוכנים לשימוש, אלא מציעה את בקרי השליטה הייעודיים שלה ליצרניות הזכרונות השונות, בכדי שאלו ישלבו אותו כשכבה נוספת במארזים יחד עם שבבי הזכרון הייעודיים שלהן – כך שלקוחות פוטנציאליות אשר עשויות לאמץ את צמד המוצרים החדש והמתקדם כוללות את , , SK Hynix, מיקרון ודומותיהן.

סמסונג היא מתחרה נוספת בתחום וזו שגם הכירה לנו לראשונה את יכולות ה-UFS הנהדרות לפני כמה שנים, אך היא מבצעת פיתוח עצמי הן של שבבי האחסון עצמם והן של בקרי השליטה – כך שניתן להצהיר כי המוצרים מבית Silicon Motion נועדו להוות תחרות ישירה עבורה – ואנחנו מקווים מאוד שתוספת הבחירה החשובה הזו תעניק ליצרניות המכשירים החכמים הניידים מבחר גדול הרבה יותר של מוצרי בתקן הטרי, שיגדילו את היקף השימוש בו וגם יקטינו את המחירים היחסיים בהתאם, באופן מתבקש.

, מובילת התחום כיום, כבר מציעה שבבי בנפחים של עד 256 ג'יגה-בייט – אבל הבקרים החדשים בכל זאת יוכלו לספק שדרוג גדול, גם בביצועים האקראיים וגם בנפחי המירבי שאפשר לקבל

בקרי ה-UFS 2.1 החדשים עתידים להתחיל בייצור מסחרי המוני במהלך החודשים הקרובים, כך שמכשירים ראשונים שיכילו אותם אמורים לצוץ מתישהו במחצית השנייה של 2017. נפחי האחסון המירביים המוצהרים יגיעו כנראה במועד מאוחר יותר, בשל היותם תלויים גם בייצור המוני של שבבי 3D פורצי דרך בנפח של 512 ג׳יגה-ביט לכל שכבה – אך עם קצת מזל, כנראה שבמהלך שנת 2018 עם חצי טרה-בייט של נפח זמין כבר לא ישמעו כמו פנטזיה רחוקה, אלא יהוו אפשרות יקרה (מאוד?) אך ממשית ומוחשית. זה בהחלט יוכל לחזק את המגמה המתרחבת של משתמשים אשר עבורם המכשיר הזעיר שבכיס הוא גם מערכת המחשוב המרכזית, או אפילו היחידה, שלה הם זקוקים בחייהם.

להתראות ל-eMMC?

שיתוף

הגב

מיין לפי:   החדש ביותר | הישן ביותר | המדורג ביותר
arik100
משתמש

לא הבנתי משהו…
המגבלה בזכרון של הניידים היא רק בגלל הבקר זכרון במכשיר? ולא בגלל נפחי הזכרון עצמם?

askme
משתמש

הכותרת מטעה.
מדובר על אחסון, לא על זכרון.

roynany015
משתמש

מענין
זה אומר לא לקנות השנה סלולר ?

Norel Farjoon
אורח

אני יודע שאני מרגיש ככה כלפי כל מוצר עתידי
אבל נראה לי שלא יהיה לזה שימוש לרוב המוחלט

wpDiscuz