DRP באופן כללי - טכנולוגיית מידע - IT - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

DRP באופן כללי

davidcohen

Recommended Posts

היי

רציתי לדעת על DRP - disaster Recovery Plan באופן כללי.

במידה ויש לי שני אתרים. אחד מהאתרים הוא אתר עם ארון שרתים אחד ואני רוצה להקים לו DRP לאתר השני שלי.

מה הצרכים, כאילו איך כל העיניין עובד ?

שרתים זהים צריכים לשבת באתר השני ? אותו חברה, אותו דגם...

ואיך זה עובד בכללי ? במידה של קריסת אתר אחד ע"י צונאמי מה אחראי על הדילוג ?

בקיצור, בכללי איך העיניין עובד בדיוק :silly:

תודה

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

יש לך כמה אופציות ל DRP זה יכול לנע בין מאות שקלים לחודש או לאלפי שקלים לחודש דוגמאות ל DRP:

אחסון השרת הנוסף שלך (גיבוי)באתר אחר אשר מחובר בסיב אופטי או קו רגיל- לפי הצורך ,לסביבת הפרודקשיין שלך.

שקיימת רפלקציה בין השרתיים בזמן אמת,אחד נופל אתה יכול לעבוד ישירות מהשנ

גיבוי און ליין של המידע הקריטי שלך לשרת חיצוני( סוג של ענן) ואפשרות למשוך אותו מכל מקום.

גיבוי לקלטות גיבוי+שירות גיבוי און ליין של המידע שלך(אחסון הקלטות פיזי באתר אחר ברוטציה שבועית\חודשית\יומית)

אני לקוח של חברה כזאת כבר מספר שנים ומאוד מרוצה ,במידה ותרצה המלצה אשלח לך בפרטי.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בוא נתחיל מההתחלה,

DRP - Disaster Recovery Planning

אתה צריך לשבת ולחשוב מה הצורך העסקי שלך בהמשכיות.

המשכיות עסקית זה כל הענין בDRP.

כלומר, אתה צריך לעשות רשימה של כל המערכות שלך ולחשוב מה יקרה אם פתאום הכול יהיה לא זמין, ממש לא זמין, כמו שריפה או אסון דומה.

במידה ואתה עסק קטן עם שרת קבצים, דומין, מדפסות וכו, אולי הDRP שלך יסתכם בלשחזר את הקבצים מקלטת (שברור שהיא נמצאת בכספת במקום אחר מהעבודה כן?!?) לשרת חלופי שתקבל (לפי הסכם מול הספק כמובן).

זה גם DRP. כמובן שיש לך גם אפשרות שחברה תתן לך את השקט הזה בתור שירות כפי ש-FakeDeath אמר.

לעומת זאת בארגונים מסוימים יגידו שמערכת מסוימת (למשל מערכת של מחלקת כספים) צריכה זמינות מירבית. במצב כזה הפתרון המתבקש הוא באמת אתר DR.

אתר DR הוא חדר מחשב מרוחק (ניתן לדעתי להשכיר כזה דבר מכל מיני חברות ואז משלמים לפי ארון או שרת).

אבל - לא להתבלבל עם גיבוי, באתר DR עושים FailCluster לרוב, כלומר כל המידע מסתכרן בזמן אמת גם באתר המרוחק.

חלק מהמערכות ידאו לדלג אוטומטי, כלומר במידה ואין תגובה מהשרת באתר הראשי - המערכת תדע לבקש את המידע מהשרת באתר השני.

יש משמעויות רבות לתכנון אתר DR.

אם תתן לנו עוד פרטים על הארגון שלך ואיזה מערכות יש נוכל לעזור יותר.

בכל מקרה, במידה והזמינות חשובה לכם כדאי תמיד להתיעץ עם חברת אינטגרציה שתדע לתת לך את הפתרון הטוב ביותר.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

DRP זה חלק מ-BCP, להמשכיות עסקית אין קשר "ישיר" עם DRP, כיוון שלא כל תסריט BCP מצריך "התאוששות מאסון".

בכל אופן בשניהם הצד הטכני הוא שולי, הצד המנהלי והאופרטיבי של הארגון הוא זה שמכתיב איך ואם מתבצע DR ומתי.

DRP זאת מתודולוגיה שמכתיבה איך ארגון מתאושש מאסון, BCP זאת מתדולוגיה שמכתיבה איך הארגון ממשיך לעבוד ולהתקיים בכל מצב שאפשרי.

מדובר על נושאים מאוד מורכבים, ויש סיבה למה בכל ארגון שמבצע BCP מערבים את האנשים הטכניים בסוף, כי בסופו של דבר התפקיד שלהם זה ללחוץ על כפתור. הפתרון הטכנולוגי ל-DR יוכתב ע"פ הצרכים של הארגון והתוכניות שלו במסגרת התוכניות להמשכיות עסקית שלו שכוללות גם התאוששות מאסון, הצרכים האלה מוגדרים ע"י התהליכים העסקיים של אותו ארגון ולא ההיפך.

הפתרון הטכנ' עצמו בסופו של דבר ישקף צרכים והגדרות של היבטים כמו כמו זמן התאוששות, רמת התאוששות, וסיבולת לאיבוד נתונים, ההיבטים האלה הם כלל לא טכניים.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

דובי סיכם את זה בצורה הטובה ביותר, אך היא קצת מסובכת אנסה לפרט:

הראשי תיבות של DRP הם (בתרגום חופשי) "תוכנית להתאוששות מאסון", מה זה אומר בעצם? אסון הוא לא דבר מוחלט, והוא נקיבע על ידך לדוגמא אסון יכול להחשב הרס שרת בודד של הארגון, או לחלופין הוא יכול להחשב נפילת האתר כולו (נניח EXH+DC+SQL+STORAGE).

הרעיון שעומד מאחורי הDRP הוא למעשה שלא תצטרך לאלתר את הפתרון לתקלה שלך במקום, אלא תיהיה לך תוכנית לכל מקרה. אם ניקח את הדוגמא הראשונה יכול להיות שתשים באתר אחר עם רפליקציה קבועה לאחסון, פה נכנסת שאלה אחרת כל כמה זמן תתבצע רפליקציה (כמובן פרק זמן קצר יותר יקר יותר וכו').

אם נדבר על תאכלס על איך להתחיל, הייתי מציע לך דבר ראשון לכמת את הזמן-עלות.

לדוגמא אם נפילת שרת מייל היא אינה קריטית והארגון שלך קצר במשאבים אולי עדיף להסתמך על גיבוי סוג ז' בשנקל וחצי ולקחת את העובדה שמיילים בארגון שלך יכולים להיות מושבתים למשך יום או אפילו לשבוע (עד המצאת שרת חילופי).

מאידך ייתכן ששרת הSQL של החברה הוא קריטי ביותר (וכל דקה שהוא למטה גורם להפסדים של אלפי שקלים) לכן לדוגמא נעדיף לשים לו גם CLUSTER בסיסי, בנוסף שרת באתר הDR שלי, עם רפליקציה קבועה וסטורג' בשני המקומות עם מנגנון רפליקציה יעודי ומהיר כמובן שהדבר יקר מאוד.

לכן דבר ראשון יש להגדיר את הBCP ,או בתרגום חופשי התוכנית להמשך עבודה רציף של הארגון, אחרי שיש לך תוכנית והגדרת מה הצרכים שלך, אתה מגדיר תקציב לכל צורך. רק לאחר מכן נכנס הקטע הטכני, בתאם לאיך ליצור תוכנית עבודה יעילה שיחס העלות תועלת שלה יהיה הגבוהה ביותר. אם החברה שלך גדולה לרוב אפשר לשכור שירותי יעוץ מתקדמים, אם לא אתה, בתור איש הIT, צריך לבצע בעזרת המנהל הכלכלי שלך את שלב הראשוני שהוא כמות האסון. לאחר מכן עליך להמציא תוכניות DRP תאורטיות. רק לאחר שהוחלט על תוכנית תאורטית יש להגיע לצד הטכני ולהחליט אם אתה בוחר בפיתרון של חברה א' או חברה ב'.

לכן כל שאלה חוץ מ"מניסיון שלכם עד כמה איכותי הפתרון של חברה א ביחס לפתרון של חברה ב'" לא תיהיה יעילה כלל (גם זו אני בספק עד כמה היא תיהיה יעילה, כי לכל פתרון יש את החסרונות והיתרונות שלו ורק אתה יודע איזה יתרונות אתה צריך).

הכוונה הכללית, היא שעל מנת לספק את השירות הטוב ביותר למעסיק שלך עליך לחשוב על העבודה שלך, או לפרוס מגילה של מידע לרוב בעל חשיבות עליונה לסודיות ולקוות שמישהו יעזור לך (לא נראה לי שמישהו מפגר מספיק כדי לעשות את זה, אלא אם כן אין לך שום מטרת רווח כלשהו).

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אוקיי. הבנתי מה שאתם אומרים.

אני צריך לברר קצת יותר על כל שרת ושרת. אבל ההערכה הראשונית שלי היא שהמקרה אסון שלי הוא נפילת כל האתר ולא שרת בודד וה DR צריך להיות מסופק ממש אוטומטית. כלומר רפליקציה קבועה לאתר DR.

תודה בינתיים. אני אחזור כשאני יתכנן את העיניין יותר לעומק

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

פיפ DR אוטמטי לאתר שלם, כנראה שיש לך ים כסף...

אתה לא צריך ים של כסף בישביל זה,בערך 18 K לשרת של U2

ואחסון בחווה כמו של 200 דולר בחודש.

עם 10/10

ופעם ראשונה FULL BACKUP ידני במקום בחווה,רפליקציה ועדכון אוטומטיים מהירות הדיסקים בשרת הגיבוי לא חשובה כמו הגודל שלהם.

כולנו יודעים עם נשרף החדר שרתים זה ברכה,אפשר לקנות את כל המוצרים חדשים + חדשה חח :) .

בתור אחד שהקים אוהל ליד חדר שרתים שנשרף להם שרת מרכזי עם אורקל ו 12TB של DB משהו כמו כמעט 78 שעות עבודה.(רצופה).לארגון של 600 יוזרים.

(כן אני סתם זורק באוויר DRP זה נושא יותר עמוק אבל זה פתרון הכי בטוח ויחסית זול(לא אני מיישם אחד כזה) ,כמובן שיש חברות כמו DATABANK)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...