מדריך לשליטה על מאווררי סדרת ה-HD4800 של AMD-ATI - אוברקלוקינג וקירור - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

מדריך לשליטה על מאווררי סדרת ה-HD4800 של AMD-ATI

yfital

Recommended Posts

בשעה טובה ומוצלחת, ניתן לקנפג באופן מלא ( בלי FLASH ) את כל הפרמטרים שצריך בשביל הכרטיסים.

אצלי ישנה ירידה מ-80 מעלות במקורי ( עם מאוורר של 17% נדמה לי ) ל- 65-60 מעלות, עם מאורר של 0% ( זה 1000RPM, הוא לא מזהה את זה ).

המדריך תקף ל-4850 וה-4870 (לפי ידעתי), בשביל ה-4870X2 יש שינויים קלים שאני מניח שתצליחו להבין לבד, או, שתסתכלו במדריך המקורי שפורסם.

כמו כן, שימו לב - זה לגרסת ה-REFERENCE. אין לי מושג אם זה עובד על גרסאות שונות ( שרובן לא זקוקות לזה בכלל ).

כמו כן, כל הפרמטרים שניתנו במדריך הם ל-4870.

המדריך נוסה על 4870 עם CCC 9.4

חשוב! אני מניח שהכרטיס במצב ה-DEFAULT שלו - אם לא, אני ממליץ שתעשו החזרה להגדרות יצרן ב-CCC.

דבר ראשון - אני לא לוקח אחריות לכל מה שכתוב פה, אם תהרסו את הכרטיס שלכם אכשהו, בעיה שלכם - זה צירוף של כמה מדריכים מהאינטרנט והנסיון שלי לגרום לזה לפעול.

המדריך תורגם מ-

http://www.hardforum.com/showthread.php?t=1345181

וקצת מ-

http://forums.guru3d.com/showthread.php?t=270486

ועוד כל מיני מקומות.

שלב ראשון - התוכנות הנדרשות:

1. GPUZ - ניתן לראות שם את המעלות ( בפירוט מרבי של הפריטים ), כמו כן את צריכת הזרם ואת המאורר. נשתמש בזה כדי לנטר את הכרטיס.

http://www.techpowerup.com/downloads/SysInfo/GPU-Z/

RIVA TUNER .2- נשתמש בתוכנה בשביל לכוון את המאורר שיעבוד באופן אוטו' - אבל יותר טוב מהמקורי

http://downloads.guru3d.com/download.php?det=163

- FURMARK .3 נשתמש בשביל לאמץ את הכרטיס טוב טוב

http://www.ozone3d.net/benchmarks/fur/

ATI TRAY TOOLS BETA .4 - (מעכשיו ATT ) נשתמש בשביל לשנות את השעונים של הליבה והזכרונות ( ניתן גם לשנות מתחים, לטעמי מיותר ).

http://forums.guru3d.com/showthread.php?t=270486

כל התוכנות עובדות על XP ועל , בגרסת 32 ו-64. ( הבדיקות נעשו על 64. )

ATT תזרוק שגיאה על DRIVER SIGNING בגרסאות 64, אבל זה עבד לי בכל מקרה, כנראה שלשימוש שלנו זה מספיק בלי.

שלב שני - טיפול במאורר:

1. מפעילים GPUZ, עוברים לטאב השני ( SENSORS ) ולוחצים על ה-CHECKBOX של ... CONTINUE REFRESHING.

אתם תראו מס' שורות, מה שמעניין אותנו לעכשיו זה:

GPU TEMP - הטמפ' של הליבה. לרוב ( ב-4870 ) בלי שינויים ב-IDLE עומדת על בערך 75 עד 80 מעלות.

FAN SPEED - (מופיע באחוזים וכמספר RPM) משתנה בעקבות הטמפ' של הליבה - עד 30% כמעט חרישי, מעל זה כבר מתחיל להיות מטוס.

למשחקים, 40% זה עדיין סביר לטעמי ( גם ככה יש מספיק רעש מסביב ).

2. חלק זה מועתק מה-

http://www.hardforum.com/showthread.php?t=1345181

מפעילים RIVATUNER:

עוברים ל-TAB של POWERUSER.

לוחצים אישור על השאלה של האם אתה בטוח...

מחפשים שורה בשם

RivaTuner \ FAN (חשוב! לא או ATI ). לוחצים על הפלוס הקטן לידה.

לחיצה כפולה על השורה של

AutoFanSpeedControl ומכניסים את הערך 3.

clipboard15qm9.jpg

חשוב! סוגרים את התוכנה ופותחים מחדש.

במסך הראשי, לוחצים על

clipboard01el4.jpg

עוברים לטאב של FAN ולוחצים על ה-ENABLE LOW LEVEL FAN CONTROL

clipboard02vw9.jpg

תשאל שאלה - ללחוץ DETECT NOW.

עכשיו אנחנו יכולים להתחיל להתעסק עם המאורר.

חשוב! GPUZ אמור להמשיך לרוץ ברקע, ככה יהיה לכם קל לראות אם עשיתם טעות והכרטיס מתחמם מדי. מפה והלאה, זה אמור רק לרדת :]

תרגום של ההסברים בנוגע לאופציות: ( אני אתרגם ואשתמש רק בגרסת של שינוי מאורר כנגד טמפ' אוטו' - ולא סטטי ).

שימו לב, הערכים של כולם רשומים למטה באופן מסודר.

אם אתם לא יכולים לשנות את הערכים, תחזרו על השינוי של ה-AutoFanSpeedControl ותוודאו! שהפעלתם את התוכנה מחדש.

T_min - הנקודה בה המאורר מפסיק הופך לקבוע או מפסיק, ומפה והלאה בעצם מתחילה הגברת המהירות של המאורר.

T_Max - הנקודה בה המאורר מכוון ל-100%.

T_hysteresis - אם נחשב את T_min פחות T_Hys נקבל את הערך שבו המאורר מפסיק לחלוטין ( כלומר, אם נכוון ל-0, T_Min יהווה הפסקה של המאורר ).

תחום הערכים ( לפי האתר ) הוא 0 עד 7.

PWM_ramp_on ו-PWM_ramp שולט על האופן שבו המאורר משנה את המהירות שלו ( באופן חד, או באופן הדרגתי ).

ערכים מומלצים (לשניהם) הוא 1.

PWM_hysteresis - לא לגמרי ברור לי עדיין, אני אתעסק עם זה בבית, זה בעקרון ההדרגתיות שבו המאורר מתחיל ב-TMIN? (הסבר יתקבל בברכה ).

ערך מומלץ - 0.

Spinup_cycle - חשוב! מכירים את זה שהמאורר פתאום שואג הצילו בלי שום סיבה ואז נרגע?

זה לרוב בגלל שהליבה הייתה קרה והגיעה ל-T_MIN, זה הערך שאליו המאורר קופץ ( ה-DEFAULT הוא 80% - למה?!?! ) - מומלץ בסביבות ה-30%. אני שיניתי ל-20% ואולי אוריד עוד יותר.

Spinup_time - כמות הזמן שבה המאורר ישאר באחוז שבחרנו ב-SPINUP_CYCLE לפני שהוא מתחיל לעבור לעבוד לפי טמפ' הליבה.

ערכים - כתוב לא לגעת, אני אנסה בבית להגדיל אותו, אולי זה ירגיע את השאיגות של המאורר עוד יותר.

ועכשיו לתחלס - הגדרת המאורר לשינוי לפי ( והפעם, הגיוני, שקט וקריר ).

קודם כל

PWM_mode = 2, זה אומר למאורר לעבוד במצב לינארי כמו שאנחנו רוצים.

עכשיו הקטע ה-"מסובך" - צריך להחליט מה רוצים : )

לדוגמא ( ממה שעשיתי אצלי ):

רציתי שהטמפ' המינימלית תהיה 65 מעלות, שמהמקסימלית 95.

כמו כן, רציתי שברגע שהוא יורד מה-65 מעלות שהמאורר יפסיק (פחות או יותר) וברגע שהוא עולה שלא יצעק, לכן ה- SPINUP_CYCLE = 25%.

ושהמהירות שלו בזמן שהוא ב-T_MIN ( מוגדר ע"י Duty_cycle_min ) תהיה נמוכה - 20%.

את ה-T_SLOPE (המשוואה הלינארית שלפיה המאורר משנה את ערכו ) מחשבים לפי:

T_slope=16*(100-Duty_cycle_min)/(T_M-T_min)

במקרה שלנו זה יוצא 43 ( מעגלים ).

כלומר:

T_Min = 60

T_Max = 95

T_Slope = 43

ושאר ההגדות הם:

PWM_mode = 2

T_hysteresis=0

PWM_ramp_on=1

PWM_ramp=1

PWM_hysteresis=0

Spinup_cycle=25

בשלב זה ( לפחות אצלי ) אמור להיות לכן טמפ' הרבה יותר הגיונית ( אולי קצת יותר רעש - לא לדאוג, יטופל עוד מעט! ) של 65 עד 70 מעלות ומאורר שבקושי פועל ( בין 0% - 1000RPM ל-25% - 1500 RPM כש-25% זה ה-SPINUP_CYCLE ).

אצלי זה קבוע על 65 מעלות ונע בין 1000 ל-1500 RPM, שקט לגמרי.

שלב שלישי - טיפול בשעונים :

1. הפעלת OVER DRIVE ב-CCC.

ע"מ ש-ATT יעבוד יש צורך ב-"אישור" OC ב-CCC.

הפעילו את ה-CCC.

קיפצו לטאב ה-OVERDRIVE.

לחצו על המנעול ( למי שכבר לחץ פעם, אין צורך ) - לחצו אישור.

שימו V ב-ENABLE OVERDRIVE ( גם אם זה היה כבר ממקודם, חובה להוציא את המנעול ). ולחצו אישור.

2. זוכרים את ATT ? אחרי שהפעלתם אותה ( זה אמור להיות אוטו' אחרי ההתקנה ) מופיע לכם כפתור חדש ב-TRAY - מעויין אדום.

כפתור ימני -> HARDWARE

OVERCLOCKING SETTINGS

כאן ניצור שני פרופילים, ל-2D ( וינדוס, וכו' ) ול-3D.

דבר ראשון, לחצו על ה-CHECKBOX של ה- INCLUDE CLOCKS IN PROFILE.

נתחיל ב-3D, זה דיי פשוט, פשוט שומרים את מה שיש לכם עכשיו - אם אתם רוצים להיות בטוחים שזה מצב 3D, הפעילו FUR ובדקו ב-GPUZ:

ל-4870 הרגיל זה 750 לליבה ו-900 לזכרון ( אין לי מושג ל-4850 ).

שמרו את המצב הנוכחי בשם 3D.

עכשיו, אנחנו רוצים ליצור פרופיל ל-2D ובו הורדה של השעונים ( חשוב! השעונים שאציין פה הם ל-4870!!! אין לי מושג עד כמה אפשר להוריד את השעונים של ה-4850, אני מציע שתסגרו כל דבר אחר שאתם עושים מכיוון שזה יכול לתקוע את המחשב, לא לדאוג, ב-RESTART זה יחזור למצב המקורי).

אני פשוט הורדתי והורדתי, אפשר יותר ממה שעשיתי, לא נראה שיש ממש צורך:

שיניתי את הליבה ל-500 ואת השעונים ל450 - פה יש שלב מעצבן נורררררררררררררא ( כנראה באג בבטא, אם למישהו יש פתרון יותר מהיר, אני אשמח, אם אתם לא מסוגלים לרדת כל כך הרבה (באג) פשוט תורידו למינימום שאתם יכולים, תעשו APPLY, אז תוכלו להוריד שוב עוד קצת, תורידו, תעשו APPLY וכו'... זה לוקח 2 דקות, אבל מגיעים לזה :] ).

תשמרו את הפרופיל בשם 2D ותסמנו (אולי כדי רק אחרי שתוודאו שזה יציב) את ה-LOAD SELECTED PROFILE AT STARTUP.

אישור.

הפעילו את GPUZ ושימו לב לשעונים ( וה-טמפ' ).

כדי לשנות בין הפרופילים ( כרגע, באופן ידני ) כפתור ימני על ה-ATT

HARDWARE

והם אמורים להופיע לכם למטה לפי השם שנתתם להם.

תשנו ביניהם קצת ותראו שזה לא נתקע ושזה משנה את הערכים ב-GPUZ.

3. שלב אחרון - הגדרה של שינוי אוטו' בין מצב 2D ל-3D.

כפתור ימני על ה-ATT

HARDWARE

AUTO OVERCLOCKING

פשוט תסמנו ב-V את ה-ENABLE AUTO 2D 3D

תבחרו בראשון את פרופיל 3D ובשני את פרופיל 2D.

מומלץ! לעבור לרשימת ה-EXCLUDE ולהוסיף תוכנות שאתם רוצים שישארו ב-2D גם אם הם FULL SCREEN או משתמשים ב-3D, לדוגמא --

MEDIA PLAYER CLASSIC ( ממש אין סיבה שהיו ישתמש בשעונים גבוהים ) וכו'.

בשלב זה סיימנו.

כדי לבדוק את מה שעשינו:

הפעילו GPUZ

הפעילו FUR ותנו לו לרוץ במצב STABILITY TEST במצב WINDOW מספיק קטן שתראו את GPUZ, תעלו את ה-AA ל-8 בשביל שיתחמם מהר.

ה-GPUZ אמור להראות במצב שהיה תמיד ( 750 וזכרון 900 ל-4870 ) וטמפ' של בערך 75 מעלות עם מאורר בסביבות ה-40%.

קצת רועש נכון? אבל זה לשליטתכם בהגדרות של RIVATUNER, והיופי הוא...

תסגרו את החלון של ה-STABILITY ( וגם את התוכנה, אחרת זה לא תמיד עובד ) ותראו מה קורה ב-GPUZ.

אם הכל נעשה כמו שצריך, הליבה אמורה לרדת ל-500, הזכרון ל-450, הטמפ' ל-65 והמאורר לכמעט 0.

חרישי לחלוטין.

זה הפרופיל שלי נוח איתו, במשחקים קצת רעש, אבל קריר, ובכל מקרה אחר, שקט מוחלט ( וזה בתוך P182 ).

אני מקווה שנהנתם, אם אתם צריכים עזרה תגידו. אני אשתדל להעלות שיהיה לי זמן ( סטיקי ? :silly: )

יום טוב,

אלון.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

את כל עניין החלפת השעונים "2d/3d" (ועוד) אפשר לעשות דרך ה-Task Scheduler של Rivatuner. (לא צריך את ATT בשביל זה)

(אגב, אני יודע שלא קשור אבל במקרה של כרטיסי אנוידיה אפשר לעשות את כל מה שרשמת עם system tools בהגדרת גראף

למהירות מאוורר ביחס לטמפ', ויצירת 2 חוקים להחלפת שעונים... למרות שלהרבה כרטיסים יש כבר 2d/3d switch מובנה למטרה זו)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

את כל עניין החלפת השעונים "2d/3d" (ועוד) אפשר לעשות דרך ה-Task Scheduler של Rivatuner. (לא צריך את ATT בשביל זה)

(אגב, אני יודע שלא קשור אבל במקרה של כרטיסי אנוידיה אפשר לעשות את כל מה שרשמת עם system tools בהגדרת גראף

למהירות מאוורר ביחס לטמפ', ויצירת 2 חוקים להחלפת שעונים... למרות שלהרבה כרטיסים יש כבר 2d/3d switch מובנה למטרה זו)

צודק, ראיתי את זה עכשיו - תאמת, יותר פשוט עם ה-ATT, אבל אפשר.

בכל מקרה, זה ל-ATI לא , לכם יש חיים קלים :]

בקשר ל-4890, לא אמור להיות הרבה הבדל, אני מניח שאתה פשוט תצטרך לחכות לגרסה תומכת של RIVATUNER (אם היא לא תומך עדיין).

לא אמור להיות באמת שוני.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

טוב, לידעתכם, הורדתי את המהירויות לליבה 300, 200.

המאורר נע על בערך 800RPM ( שקט לחלוטין ) והטמפ' בערך 52 מעלות! אפילו ה-VDDC ירד ל-43 מעלות.

מומלץ בחום ( בקור :silly: ) לכל מי שסבל מהבעיה.

אני בהחלט נהנה מהקור והשקט.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אם אתה עושה לביוס, אני ממליץ שלא תוריד עד כדי כך את המהירויות שעון (לא שהיו לי איזשהם בעיות ), תלך על סביבות ה-400 ו-300. ואם ממש בא לך להתפרע, תוריד את המתחים, אבל אני לא מתעסק בזה :)

כמובן שכדאי שתעשה את זה קודם בתוכנה, ככה במקרה הכי גרוע עושים ריסטרט והכל מסתדר, ב-FLASH זה קצת יותר מעצבן :]

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בכל מקרה החלפתי גוף ל Accelero Twin Turbo, שלא יכול לקבל מהירויות מאווררים מכרטיס המסך :\

אז אני חושב שאוותר על עדכון הביוס, עכשיו רעש המאווררים לא מעצבן אותי, וטמפ' הכרטיס ב Idle סביב ה 40 ובעומס לא עובר את ה 70...

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בכיף :)

בדיוק עמדתי לצ'פר את עצמי לחג עם ה-ACCELRO TWIN TURBO וכמה מאווררים של SCYTHE, זה חסך לי 150 שח :]

את ה-TWIN TURBO אי אפשר לחבר לכרטיס עצמו? כי אני הבנתי שאפשר? אין לו חיבור 4 PIN קטן?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

זהו שיש לו, אבל הוא מתפקד מאוד מוזר,

כשהתקנתי אותו, הדלקתי את המארז עם קייס פתוח למטרות ניטור..והופתעתי לראות שהמאווררים לא התחילו להסתובב בכלל.

העמסתי קצת על הכרטיס, המאווררים הסתובבו אבל ממש חלש, סל"ד אפסי, ואז הכרטיס קרס.

אין לי מושג ממה זה נבע, ומחיפוש בגוגל גיליתי שיש בעיות תאימות לחלק מהכרטיסים.

בכל מקרה כשה Accelero מחובר ישירות לספק (סל"ד מקסימלי) זה מרעיש משמעותית פחות מקירור הסטוק ב 30%...

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בעקרון כן, אין סיבה שלא - אלא אם הם שינו את ההגדות של המסך ככה ש-RIVATUNER או ה-ATT לא יעבדו.

כמובן שהערכים שאתה צריך לשים שונים כי המאורר שלך יותר חזק ואולי המהירויות שעון שונות...

חוץ מזה, אמור לעבוד...

אגב, 52 מעלות קבוע זה ממש תענוג, כל המחשב התקרר :]

תדווח אם זה עובד לך, אני אוסיף לרשימה כרטיסים שזה עובד עליהם...

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...